וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בן או בת - הסקוטים לא יוכלו להחליט

18.10.2000 / 12:27

בני הזוג מבקשים לקבוע את מינו של תינוקם לאחר שאיבדו את בתם היחידה בתאונת דרכים; בקשתם נדחתה כדי לא ליצור תקדים: "הציבור לא אוהב את הרעיון של תינוקות בהזמנה"; הזוג מתכוון לפנות לבית המשפט

בני זוג מסקוטלנד, אלן ולואיס מסטרטון, נתקלו בסירוב כאשר ביקשו לקבוע את מין עוברם. הם מציגים טיעון חזק בהחלט: הם מעוניינים בבת, לאחר שבתם היחידה, ניקול, נהרגה בשריפה בתאונת דרכים ביולי שעבר.

לפי החוקים הקיימים היום בבריטניה, זוגות יכולים לקבוע את מין העובר רק אם ישנה סיבה רפואית חמורה, כמו למשל סיכון שהתינוק יירש מחלה גנטית.

לבני הזוג יש ארבעה בנים, ולדבריהם הם ניסו במשך 15 שנה להביא לעולם בת. כשלבסוף הצליחו איבדו אותה, כאמור, בתאונת דרכים.

למרות זאת, הבהירה יו"ר הרשות לפוריות האדם ובריאות העוברים, רות דיץ', שגם במקרה המסויים הזה לא תהיה חריגה מהכללים, כדי שלא ליצור תקדים שיגרור בקשות רבות של הורים לקבוע את מין עוברם. היא ציינה שהמדיניות הזו נקבעה לאחר התייעצות עם הציבור: "הציבור לא אוהב את זה, ואנחנו לא אוהבים את הרעיון של תינוקות בהזמנה".

לואיס מסטרטון, שלא הופתע מההחלטה, אמר שהוא יפנה לבית המשפט. הוא מתכוון להשתמש באמנת זכויות האדם האירופית, שהוכנסה לאחרונה לחוקי בריטניה, הקוראת ל"זכות לשימוע הוגן מרשויות ציבוריות".

ד"ר סימון פישל, מנהל המרכז לסיוע לידתי, הודה שהמקרה הזה הוא מקרה מיוחד מבחינה אתית: "בנסיבות אלו, אני אישית הייתי מבצע את הטיפול. אבל הייתי צריך לפנות לוועדת האתיקה שלנו ואני יודע שההחלטה לא היתה מתקבלת כדי לא ליצור תקדים".

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully