וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

קדאפי: הערבים אינם מסוגלים להכריז על מלחמה נגד ישראל

18.10.2000 / 9:11

שליט לוב חשף כי הפסגה הערבית, שתחל ביום ראשון, "תסתפק" רק בגינוי ההתקפות הישראליות נגד העם הפלסטיני וקריאה לנסיגה ישראלית לשטחי הארבעה ביוני, 67'; נשיא סוריה פועל לגיבוש חזית ערבית אחידה אל מול ישראל

מאת שי שריג

שליט לוב, מועמר קדאפי, חשף אתמול חלק מההחלטות שצפויות להתקבל בפסגה הערבית שתתקיים בעוד מספר ימים. בראיון לתחנת הטלוויזיה הקטארית גילה קדאפי כי הגיע לידיו עותק של הודעת הסיכום הצפויה להתפרסם בתום הפסגה. קדאפי חשף כי מדינות ערב יסתפקו רק בגינוי ההתקפות הישראליות נגד העם הפלסטיני ויקראו לנסיגה ישראלית לשטחי הארבעה ביוני, 67'.

קדאפי לעג למנהיגי מדינות ערב, "שאינם מסוגלים לקבל החלטה נחרצת להכריז על מלחמה נגד ישראל או להטיל עליה חרם מדיני וכלכלי". הוא גם מתח ביקורת על כך שבפסגה יידונו נושאים שוליים, בעוד הנושאים הבוערים ביותר נדחקים לשוליים בשל חוסר תיאום ונחישות ערבית. כך, למשל, התייחס קדאפי בציניות לעובדה שאחת הסוגיות שבהן ידונו הערבים תהיה "שחרור שבויי מלחמת המפרץ", בעוד שישראל מחזיקה ברשותה מאות אסירים פלסטיניים שיש לפעול לשחרורם. עוד טען קדאפי כי במקום שהפסגה הערבית תתמקד במהומות שפרצו באדמות הפלסטיניות, יתמקדו מדינות ערב בעידוד השקעות במגזר הפרטי. אלו הן רק חלק מהסיבות שציין קדאפי בתשובה לשאלה מדוע בחר שלא להגיע לפסגה.

אסד ואולברייט נפגשים בסעודיה


נשיא סוריה, בשאר אסד, יצא אתמול לסיור השני שלו מחוץ לגבולות סוריה. בשאר הגיע לסעודיה ונועד עם המלך פאהד. היום נפגש בשאר עם מזכירת המדינה האמריקנית, מדלן אולברייט, שהגיעה לסעודיה על מנת למסור עדכון מפורט על תוצאות פסגת שארם.

אולברייט מצויה בסבב פגישות עם מנהיגי מדינות ערב, במטרה לעדכן אותם על תוצאות הפסגה ולנסות לקבל את תמיכתם בהבנות שהושגו בה. אולברייט נפגשה גם עם פאהד, ודרשה לשלומו של המלך החולה.

היום יסיים בשאר את ביקורו בסעודיה וייצא לביקור קצר בירדן, במהלכו ייפגש עם המלך עבדאללה. מקורות בירדן אומרים כי השיחות בין בשאר לעבדאללה יתמקדו בעיקר בתוצאות פסגת שארם, בהתפתחויות בשטחים ובמסלול הפלסטיני וכן בפסגה הערבית הצפויה להתקיים בתחילת שבוע הבא.

פרשן רדיו דמשק ציין אתמול כי "ביקורו של בשאר אסד בסעודיה הוא חלק מהמאמצים הסוריים ליצור חזית ערבית חזקה ומלוכדת שתגייס את כל משאבי האומה הערבית כנגד היהירות הציונית".

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully