וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הסכם במבחן: ערפאת עדיין לא הורה על הפסקת אש

18.10.2000 / 7:46

קלינטון: רק בעוד שלושה ימים נדע אם הפסגה הצליחה; ישראל מקציבה לפלסטינים 48 שעות להפסקת האלימות בשטחים ורק לאחר מכן תחל בהסרת הסגר; ערפאת מודיע כי הוא יישם את חלקו רק לאחר שישראל תסיג את כוחותיה ובינתיים מתיר את פעולת ארגוני המחבלים

בפסגת קמפ דיוויד נתקעו ראש הממשלה אהוד ברק ויו"ר הרשות הפלסטינית יאסר עראפת זה בזה בכניסה למשרדו של קלינטון ובמשך מספר שניות התווכחו מי יהיה הראשון. במצב דומה הם נמצאים עכשיו לגבי יישום ההסכמים בפסגת שארם: כל צד מחכה לצד השני שיתחיל - ותזוזה בשטח אין.

נשיא ארצות הברית ביל קלינטון אמר הלילה כי רק בעוד ששלושה ימים אפשר יהיה לדעת בוודאות אם הפסגה אכן הצליחה.

ישראל מצפים להכרזה רשמית של ערפאת על הפסקת אש בהתאם להבנות פסגת שארם. גורם בטחוני בכיר אמר כי אם תבוא הצהרה כזו תסיר ישראל בתוך 48 שעות את הסגר ותסכים להסיג חלק מכוחותיה לעמדות שלפני המהומות. ראש המטה האישי של ראש הממשלה, אלדד יניב, אמר כי הרשות צריכה להפסיק לאלתר את האש "בלי הצעד הזה ההסכמות ריקות מתוכן וישראל תדע מה לעשות". שר התיירות, אמנון ליפקין שחק, שהשתתף בפסגת שארם, אמר כי יישום ההסכמות הוא מבחנו של ערפאת.

ראש לישכת ראש הממשלה כי לישראל ולרשות הפלסטינית לא תהיה ברירה אלא לחזור בסופו של דבר לשולחן הדיונים.
ערפאת אמר הלילה בישיבת ההנהגה הפלסטינית כי הרשות לא תבצע את חלקה בהסכם עד שישראל תמלא את כל התחייבויותיה. בכרוז של תנועת הפתח שפורסם אתמול בעזה נקראים הפלסטינים להתייחס ליום הזה כאל יום זעם.
מפקדי התנזים, שישראל דרשה בשארם את פירוקו מהנשק, אמרו כי תנועתם אינה מקבלת את הסכמי שארם ואינה משתתפת בהפסקת האש. מרואן ברגותי, מזכ"ל הפתח, אמר כי כל עוד יימשך הכיבוש - יימשך גם המאבק נגדו. אתמול התחדשה בעזה פעילותה של תנועת "ניצני הפתח", ששבתה מפעילות בשנים האחרונות, והצהירה כי תיאבק למען עצמאות פלסטין.

מקור בטחוני בכיר העריך הבוקר כי יישום הסכמות שארם תלוי בפיקוח שיטילו עליו האמריקאים, באמצעות משרד הסי.אי.איי הנמצא בעזה. מפקד כוחות צה"ל בגדה, תת אלוף בני גנץ, אמר הבוקר כי הוא לא מעריך שהאלימות תחדל באופן מיידי אבל הוא מקווה כי בתוך 48 שעות תהייה רגיעה. "בשלב זה אנחנו נשארים בשטחל, בשביל זה אנחנו כאן", אמר גנץ.walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully