וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ערפאת: "חשוב ליישם את ההסכמים בקפידה"

18.10.2000 / 0:18

מאשים את ישראל בהפרת ההסכם ובהסלמה היום השטחים; הפלסטינים מכחישים כי הסכם שארם כולל נספח בטחוני סודי; יאסין: "אינתיפדת אל -אקצה תמשך

מאת שי שריג

ראש הרשות הפלסטינית, יאסר ערפאת, אמר היום בעזה, עם שובו מפסגת שארם, כי "ההסלמה הישראלית בשטחים מנוגדת להסכמים שנחתמו". ערפאת הדגיש את הצורך ב"יישום מדויק של ההסכמים אליהם הגענו". הוא ציין כי ועדות בינלאומיות יעקבו אחר אופן יישום ההסכמים על ידי שני הצדדים.
בישראל מדגישים הערב, כי למרות הדברים, ערפאת לא הורה עדיין לראשי מנגנוני הביטחון ואש"ף להתחיל ביישום ההסכם.

שר ההסברה הפלסטיני, יאסר עבד רבו, מכחיש הערב כי להסכם שהושג בשארם מצורף נספח בטחוני חשאי, כפי שפורסם בכלי התקשורת בישראל. לדבריו, "אין כל שחר לידיעות אלו. מדובר בשקר וכזב, פרי דמיונה של ישראל".

אכזבה בעולם הערבי מתוצאות פסגת שארם


למעט מצרים וירדן שקידמו בברכה את תוצאות פסגת שארם והביעו תקווה כי ההסכמים שהושגו ייושמו הלכה למעשה על ידי ישראל וישימו קץ לשפיכות הדמים ולאלימות שפקדה את השטחים בשבועיים האחרונים, מדינות ערב ותנועות המאבק הפלסטיניות יצאו מייד עם ההודעה על תוצאות הפסגה בהצהרות מפורשות, כי האינתיפאדה הפלסטינית תימשך תוך התנערות מוחלטת מההסכמות שהושגו בין ישראל לפלסטינים.

החמאס יצא בהודעה הקוראת להמשיך במאבק ובמלחמת הג'יהאד בישראל תוך הדגשה כי התנועה אינה מחויבת לפעול על פי תוצאות הסכם שארם. מנהיג החמאס, אחמד יאסין, ציין: "תוצאות שארם אינן נוגעות לנו ואיננו מחויבים להן. אינתיפדת אל-אקצה תמשך". תנועת הג'יהאד האסלאמי בשטחים קראה להמשיך באינתיפאדה ולא לפעול על פי הסכם שנחתם בשארם. בתהלוכה שקיימה תנועת הפת"ח בעזה היא הכריזה על "הקמת חוליות צבאיות שיפעלו נגד אינטרסים ישראלים". מזכ"ל הפת"ח בגדה המערבית, אלברע'ותי, הדגיש גם הוא כי האינתיפאדה לא תיפסק בשארם. פלגי הסירוב הפלסטיניים היושבים בדמשק גינו את חתימת ההסכם תוך הדגשה כי תוצאות שארם מהוות "הפקרת דמו של העם הפלסטיני".

ראש ממשלת לבנון, סלים אל חוס, מתח, גם הוא, ביקורת על תוצאות פסגת שארם. תחנת הטלוויזיה של החיזבאללה דיווחה כי "תוצאות הפסגה מעורפלות, וכי עדיין לא ברור אילו הסכמות הושגו ומה טיבן".
שר ההגנה האיראני, עלי שמחאני, הוקיע את עצם כינוס פסגת שארם ואמר כי מדובר ב"חזיון תעתועים". שמחאני קרא למדינות ערב להשתמש בנשק הנפט כדי לסייע לאינתיפאדה הפלסטינית. סוריה טרם התייחסה באופן רשמי לתוצאות הפסגה, אך בכירים סוריים מתחו ביקורת על ההסכמות שהושגו והדגישו כי "למרות הנזק שעלול להיגרם לאינתיפאדה הפלסטינית כתוצאה מפסגת שארם, היא לא תיפסק כל עוד נמשך הכיבוש הישראלי על אדמות ערביות".

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully