וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ההתפרצות באפריקה: כל מה שרצית לדעת על נגיף האבולה

17.10.2000 / 21:48

כיצד נדבקים, מהם סימני המחלה, כיצד ניתן להתגונן, והאם יש תרופה; כל התשובות לכל השאלות; מדריך "וואלה! חדשות" בעקבות התפרצות נגיף האבולה באפריקה

מאת מוטי גל

מהי קדחת האבולה המדממת?
קדחת האבולה המדממת הינה מחלה קטלנית וחמורה בבני אדם ובפרימאטים (קופים ושימפנזים) אשר הופיעה במקומות שונים ברחבי העולם מאז זוהה לראשונה הנגיף בשנת 1976.

המחלה נגרמת בשל זיהום בנגיף האבולה הקרוי על שם נהר הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו (לשעבר זאיר) באפריקה, שם זוהה לראשונה. הנגיף הינו אחד משני חברי משפחת וירוסי RNA הקרויים "פילו-ווירידיי". שלושה מתוך ארבעה תת סוגי אבולה כבר זוהו עד כה וגרמו למחלות בבני אדם. תת הסוג הרביעי של הנגיף אינו מדביק בני אדם, כי אם קופים בלבד.

היכן מצוי נגיף האבולה בטבע?
מקורו המדוייק, מיקומו וסביבת חייו הטבעית של נגיף האבולה נותרת בגדר תעלומה. עם זאת, על בסיס תצפיות בנגיפים דומים, חוקרים מאמינים כי הנגיף גדל במאכסנים שהינם בעלי חיים אפריקאיים, אשר מעבירים את הנגיף מארץ לארץ, מיבשת ליבשת.

היכן כבר התרחשו התפרצויות של קדחת האבולה המדממת?
מקרים קודמים של המחלה דווחו כבר ברפובליקה הדמוקרטית של קונגו, ובמדינות גבון וסודן. גם עובד בריטי נדבק, כתוצאה מדקירת מחט, ומקרה נוסף דווח בליבריה. התפרצות אבולה התרחשה גם בפיליפינים שם נדבקו מספר עובדים, אולם הם לא הפכו חולים.

כיצד מועבר נגיף האבולה?
הדבקה בנגיף בבני אדם הינה מקרית - בני אדם אינם "נושאים" את הנגיף בדומה לקופים. האופן בה המחלה מופיעה לראשונה בבני אדם אינה ברורה. אולם חוקרים משערים כי החולה הראשון הופך נגוע דרך מגע עם חיה נגועה. לאחר הדבקת האדם הראשון, הוירוס עשוי להתפשט במספר דרכים: דרך מגע דם, נוזלי גוף והפרשות. כך מתפשט הנגיף לבני משפחה וחברים. הנגיף עשוי גם לעבור דרך מגע עם חפצים כמו מחטים אשר זוהמו בהפרשות או נוזלי גוף נגועים.
נגיף האבולה מתפשט בקרב הקופים דרך האוויר, אולם עדיין לא תועדה הדבקת בני אדם באמצעות האוויר.

מהם הסימנים לקדחת האבולה המדממת?
הסימפטומים אינם זהים בכל החולים. בתוך מספר ימים מופיעים חום גבוה, כאבי ראש, שרירים ובטן, עייפות ושלשול. בכמה מן החולים מופיעים כאבי גרון, גיהוקים, פריחות מגרדות בעור ובעיניים, הקאות דמיות ושלשול דמי. בתוך שבוע מרגע ההדבקה מופיעים כאבים בחזה, שוק, עיוורון, דימומים בלתי פוסקים ומוות.

כיצד מאבחנים את המחלה?
אבחון המחלה בחולה אשר נדבק אך לפני מספר ימים קשה בשל הסימפטומים, אשר עשויים להטעות עם מחלות אחרות. בדיקות מעבדה הכוללות בדיקות דם ותרביות דם וצואה יכולות לאשר את נוכחות המחלה.

האם ניתן לטפל במחלה?
אין טיפול סטנדרטי למחלה מלבד טיפול תומך המכיל מתן נוזלים, חמצן, ניטור לחץ הדם וטיפול בזיהומים משניים למחלה. המוות, לרוב, הוא בלתי נמנע. לא קיים חיסון למחלה.

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully