וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

עמרם מצנע: ישראל השיגה את מטרותיה במהלך הפסגה

17.10.2000 / 20:11

לאחר שנקרא לפסגה על ידי ראש הממשלה במטרה לקחת חלק 'במלחמת ההסברה', אומר: גם מבחינה תקשורתית השיגה ישראל ניצחון משמעותי

מאת הלית לוי

עמרם מצנע, ראש עיריית חיפה בהווה ומקורב לברק, נקרא להגיע לפסגה על ידי ראש הממשלה במטרה לקחת חלק 'במלחמת ההסברה' שהתנהלה בשארם א- שייח. עם חזרתו ארצה הוא מסכם עבור וואלה חדשות את הוועידה, מנקודת מבטו.

מצנע, שהיה אלוף פיקוד מרכז עם פרוץ האינתיפאדה, אומר : "אני בספק אם הפלסטינים יעמדו בהסכם". זאת, שעות ספורות בלבד לאחר הכרזתו של קלינטון בנושא בסיום הוועידה.

לדעתו, ישראל השיגה את מטרותיה במהלך הפסגה. "הוועידה הסתיימה עם שלושה כיוונים מאד ברורים, שתואמים את העמדה הישראלית. ברק הצליח למנוע את הדברים שלשמם הוא הגיע: למנוע הסדרים כפויים, לקבל החלטה משותפת, למנוע מצב שבו האלימות משתלמת ולעצור את הסחף בדעת הקהל הבינלאומית".

ואכן, דעת הקהל הבינלאומית הייתה חזית חשובה בפסגה. ברק הביא עמו משלחת של שבעה אנשים, אנשי צבא בעברם, דוברי שפות שונות, ותחת שרביטו של נחמן שי התנהל מאבק מתוכנן לפרטים. על התקשרות הערבית הוא אומר, "חלקם היו עוינים מאד, לא התעניינו בדבר מלבד תגובתנו לטענות".

על האווירה עצמה מספר מצנע, כי חש ב'התנכלות' קלה: בכל האזור סביב המלון, ובכבישים מסביב לשדה התעופה הונפו כל דגלי המשתתפים מלבד אלו של ישראל.

לדעתו, גם מבחינה תקשורתית השיגה ישראל ניצחון משמעותי, בטח לאור העובדה שהפלסטינים מצדם לא הביאו 'תגבור'. "אפילו קלינטון אמר לברק כי בהחלט ניכרת ההתייחסות הישראלית הרצינית אל מערכת התקשורת".

המאבק התקשורתי, היה לדבריו לא קל, שכן ישראל הגיעה ממיקום בעייתי. טענות הישראלים נפלו לעתים לא רק על אוזניים ערלות, אלא בעיקר על תמונותיו של הילד הפלסטיני ההרוג, זה שכבר מזמן הפך לסמל. "הפלסטינים המשיכו כל הזמן להקרין את תמונותיו של הילד, אבל יש גבול כמה אפשר להשתמש בזה. בהתעקשותם להמשיך ולהתפרע בשטחים, בהסתה פרועה בתקשורת הפלסטינית, הם שינו לבסוף את תפיסת העולם, יש שינוי ביחס לישראל, בעמדת הקהל הבינלאומית. בארה"ב למשל כבר ניכרים בסקרים עליה בעמדה הפרו ישראלית".

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully