וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הסכם שארם כולל נספח ביטחון סודי

17.10.2000 / 19:22

הסי.איי.איי. יפקח על יישום ההבנה; על פי הסכם שארם תופסק לאלתר האלימות בין הצדדים, יחודש שיתוף הפעולה הביטחוני ותוקם ועדה בחסות אמריקאית לבדיקת אירועי השבועות האחרונים; קלינטון: "אני משוכנע שכל צד יעשה את מה שצריך"

גורם ישראלי בכיר אמר כי מדינת ישראל הגיעה להסכם ביטחון סודי עם הפלסטינים. על ההסכם תפקח סוכנות המודיעין האמריקאית, כך על פי פרסומים בסוכנות הידיעות רויטרס.

עוד נמסר כי הגורם הבכיר, הנמצא על מטוסו של אהוד ברק לישראל, הבהיר כי ההסכם הושג במהלך פסגת שארם א-שייח. "פרט להצהרת העקרונות הכתובה, אותה קרא הנשיא קלינטון בסיום הפסגה, הגיעו שני הצדדים להבנה הדדית בנושאי הביטחון, שלא תפורסם", כך לדברי הגורם.

הגורם הוסיף כי ראש הסי.איי.איי, ג'ורג' טננט, ונציגי הסוכנות בתל אביב, יפקחו על יישום ההבנה שהושגה. עוד נכתב כי ההבנה מבוססת על הסכם דומה שהושג בין ראש הממשלה לשעבר, בנימין נתניהו לבין ראש הרשות פלסטינית, יאסר ערפאת, בוועידת וואי באוקטובר 1998.הנשיא האמריקאי, ביל קלינטון, הציג בצהרים את ההסכם שהושג בפסגת שארם.

הפסגה הסתיימה בהבנות לסיום האלימות באזור עליהם הכריז הנשיא קלינטון בהצהרה נשיאותית בנעילת הועידה, הצהרה בעל פה שלא נחתמה על ידי הצדדים.
קלינטון ציין שלושה עקרונות שעומדים בבסיס ההסכם:

"שני הצדדים יקראו בפומבי להפסקת האלימות, ויאשרו את סוף האלימות וההסתה שהיו בימים האחרונים. שני הצדדים יפעלו להשבת החוק והסדר, הסגת כוחות, חידוש שיתוף הפעולה הביטחוני, הסרת הסגר ופתיחת שדה התעופה בעזה.

תוקם ועדה שתבדוק את העובדות, איך התחילו מעשי האלימות, ואיך למנוע את הישנותם. הנשיא ומזכ"ל האו"ם יבחנו את המסקנות.

הוחלט לסיים את החיכוך ולחזור למו"מ על בסיס החלטות האו"ם ובימים הקרובים ארה"ב תייעץ לצדדים איך לחדש את המגעים המדיניים.

"כל אחד צריך לתרום את חלקו, אני משוכנע שכל אחד מאיתנו יעשה מה שצריך", סיים קלינטון את דבריו.

בשעות אחר הצהריים התכנסה בישראל פגישה של גורמי ביטחון ישראלים, פלסטינים ואמריקאים, כדי לדון בדרכים ליישום ההסכם.

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully