וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

אוגנדה: תושבים מפירים את העוצר שהוטל כדי למנוע התפשטות נגיף האבולה

17.10.2000 / 16:45

למרות שמדי יום מתגלים חולים חדשים בנגיף הקטלני, דווח על אוטובוס שיצא מהאזור מוכה המחלה לכיוון הבירה קמפלה; 39 בני אדם נפטרו עד כה; הרשויות: "אנחנו לא נחסום את כבישי האזור במחסומי דרכים"


מקרים חדשים של התפרצות נגיף האבולה הקטלני התגלו היום בצפון אוגנדה, למרות שהאזור מצוי בסגר חמור. שני בני אדם נפטרו מהנגיף היום, כך שמניין ההרוגים מגיע ל-39, ועל פי הערכות מקומיות, אף ל-43.

בתי ספר במחוז ג'ולו הצפוני נסגרו בשעות הבוקר, והתלמידים נשלחו לבתיהם מחשש להדבקה במחלה. בכלי התקשורת פורסמו המלצות לתושבי האזור לא ללחוץ ידיים או לאכול מצלחות או ספלים משותפים.

סוכנות הידיעות רויטרס דיווחה כי על אף העוצר, נצפה אוטובוס מלא נוסעים עוזב לכיוון עיר הבירה קמפלה. "אנו מייעצים לאנשים לא לעזוב את בתיהם, אבל לא משתמשים במחסומי דרכים או משהו כזה. אנו רק מקווים שהם ישמעו לעצה שלנו", מסר קצין בכיר במשטרה.

ההתפרצות האחרונה של הנגיף התגלתה לפני כשבועיים באוגנדה. בהתפרצות הקודמת, בשנת 1995, גרם הנגיף למותם של 244 איש בזאיר. התפרצותו של הנגיף בקרב קופים במתקן מחקר בוירג'יניה, בשנת 1989, היוותה את ההשראה לסרט "התפרצות".

בבוקר טענו מומחים כי יש סכנה שנגיף האבולה יגיע לארץ על ידי קופים המוברחים לישראל.

כל מה שרציתם לדעת על האבולה


מאת מוטי גל

מהי קדחת האבולה המדממת?

קדחת האבולה המדממת הינה מחלה קטלנית וחמורה בבני אדם ובפרימאטים (קופים ושימפנזים) אשר הופיעה במקומות שונים ברחבי העולם מאז זוהה לראשונה הנגיף בשנת 1976.

המחלה נגרמת בשל זיהום נגיף האבולה הקרוי על שם נהר הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו (לשעבר זאיר) באפריקה, שם זוהה לראשונה. שלושה מתוך ארבעה תת סוגי אבולה כבר זוהו עד כה וגרמו למחלות בבני אדם. תת הסוג הרביעי של הנגיף אינו מדביק בני אדם, כי אם קופים בלבד.

היכן מצוי נגיף האבולה בטבע?

מקורו המדוייק, מיקומו וסביבת חייו הטבעית של נגיף האבולה אינם ידועים. עם זאת, על בסיס תצפיות בנגיפים דומים, חוקרים מאמינים כי הנגיף גדל במאכסנים שהינם בעלי חיים אפריקאיים.

היכן כבר התרחשו התפרצויות של קדחת האבולה המדממת?

מקרים קודמים של המחלה דווחו כבר ברפובליקה הדמוקרטית של קונגו, בגבסון, בליבריה, בפיליפינים ובסודן.

כיצד מועבר נגיף האבולה?

הדבקה בנגיף בבני אדם הינה מקרית - בני אדם אינם "נושאים" את הנגיף בדומה לקופים. האופן בה המחלה מופיעה לראשונה בבני אדם אינה ברורה. אולם חוקרים משערים כי החולה הראשון הופך נגוע דרך מגע עם חיה נגועה. לאחר הדבקת האדם הראשון, הוירוס עשוי להתפשט במעבר דרך מגע דם, נוזלי גוף והפרשות, כמו גם במזרקים נגועים.
נגיף האבולה מתפשט בקרב הקופים דרך האוויר, אולם עדיין לא תועדה הדבקת בני אדם באמצעות האוויר.

מהם הסימנים לקדחת האבולה המדממת?

הסימפטומים אינם זהים אצל כל החולים. בתוך מספר ימים מופיעים חום גבוה, כאבי ראש, שרירים ובטן, עייפות ושלשול. אצל כמה מן החולים מופיעים כאבי גרון, גיהוקים, פריחות מגרדות בעור ובעיניים, הקאות דמיות ושלשול דמי. בתוך שבוע מרגע ההדבקה מופיעים כאבים בחזה, שוק, עיוורון, דימומים בלתי פוסקים.

כיצד מאבחנים את המחלה?

אבחון המחלה קשה בשל הסימפטומים שעשויים להטעות עם מחלות אחרות. בדיקות מעבדה הכוללות בדיקות דם ותרביות דם וצואה יכולות לאשר את נוכחות המחלה.

האם ניתן לטפל במחלה?

לא קיים חיסון למחלה. המוות, לרוב, הוא בלתי נמנע.

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully