וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

"בלי מצב חירום לא צריך ממשלת חירום"

17.10.2000 / 13:47

אומר ראש צוות התגובות של הליכוד, דני נווה; במערכת הפוליטית עדיין לומדים את ההסכם וכל צד שוקל את צעדיו הבאים; בנימין בן אליעזר: "עדיין צריך להקים ממשלת אחדות"; אלי ישי: "אם הפסקת האש תתקיים יש ללכת לבחירות"

המערכת הפוליטית לומדת בשעות אלו את ההסכם שנחתם בפסגת שארם. כל הצדדים מברכים על הפסקת האש שהושגה, אך חלוקים בהשלכותיו הפוליטיות.

שר התקשורת בנימין בן אליעזר ממשיך גם עתה לקרוא להקמת ממשלת חירום. "אני עדיין סקפטי, המבחן האמיתי של תוצאות הפסגה הוא מה יתפתח משם. אין קשר בין מה שהוסכם לבין מצב החיכוך שקיים בשטח עדיין צריך להקים ממשלת חירום". בן אליעזר טען כי אם ערפאת ירצה הוא יכול לפרק את התנזים מנשקו תוך זמן קצר.

שר המשפטים, יוסי ביליין, כינה את ההחלטה כ"תקווה הגדולה ביותר לחזור לשפיות ולנורמליות". לדבריו, אף אחד לא ערב להצלחת ההסכם: "אנחנו בוודאי נבצע את חלקנו".

יו"ר מר"צ, יוסי שריד, בירך על ההסכם וציין כי סיעתו תמכה בהליכה לפסגה. "אנחנו שמחים לתת גיבוי ועזרה לקיום ההסכם, גם מתוך הממשלה", אמר שריד. לדבריו, כל ממשלה שלא תקום תישאר מחוייבת למשא ומתן.

ח"כ כנעאן: לא נתמוך בממשלה מבפנים או מבחוץ

גם באופוזיציה בירכו על ההסכם שהושג בפיסגה. ראש צוות התגובות של הליכוד, ח"כ דני נווה, אמר כי יש להעמיד אותו במבחן המציאות. לדבריו "אם יפסק מצב החירום אין צורך בממשלת חירום".

ח"כ מאיר שטרית (ליכוד) אמר כי הוא מקווה שהסכם הפסקת האש יפסיק את האלימות. להערכתו, ההסכם אינו מרחיק את הסיכוי שהליכוד יצטרף לממשלה. "הליכוד לא מתנגד להפסקת האלימות ולתהליך השלום. אם הדברים נשארים בעינם אני בהחלט בעד ממשלת אחדות", אמר שטרית.

ח"כ עוזי לנדאו (ליכוד) טען כי ראש הממשלה "מפמפם" בציבור תקוות שוא, והביע חשד כי ועדת הבדיקה שהוסכם עליה בפסגה תהיה מעין פרוזדור לבית דין שדה בו יישבו הישראלים כנאשמים.

ח"כ לימור לבנת (ליכוד) מחתה על כך שבהסכמים לא נכלל מאסר מבוקשים ואיסוף כלי נשק מהתנזים.

יו"ר ש"ס, אלי ישי, הטיל ספק במימוש פלסטיני של ההסכם. "זו לא תהיה פעם ראשונה שהרשות לא מקיימת הסכמים". ישי הביע את אכזבתו מכך שלא הוקמה ועדת חקירה לאירועי הלינץ' ברמאללה. בנוגע לממשלת אחדות אמר יו"ר ש"ס כי כרגע היא אינה עומדת על הפרק. "אם הסכם הפסקת האש יתקיים, יש ללכת לבחירות".

ח"כ מוחמד כנעאן מסיעת רע"ם בירך אף הוא על ההסכם אולם אמר כי גם עתה סיעתו לא מתכוונת לתמוך בממשלה. "לאחר כל האירועים הקשים ולאחר הרג אזרחים ערבים תושבי ישראל אני לא מאמין כי רע"ם תתמוך בברק. המצב שיצר ראש הממשלה לעצמו אינו מאפשר את תמיכתינו מבחוץ או מבפנים", אמר כנעאן.

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully