וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הסכם הפסקת אש בשארם

17.10.2000 / 17:26

על פי ההסכם תופסק לאלתר האלימות בין הצדדים, יחודש שיתוף הפעולה הביטחוני ותוקם ועדה בחסות אמריקאית לבדיקת אירועי השבועות האחרונים; קלינטון: "אני משוכנע שכל צד יעשה את מה שצריך"; גורמי ביטחון ישראלים, פלסטינים ואמריקאים התכנסו אחר הצהריים לדיון ביישום ההסכם


הנשיא האמריקאי, ביל קלינטון, הציג בצהרים את ההסכם שהושג בפסגת שארם.

קלינטון ציין שלושה עקרונות שעומדים בבסיס ההסכם:

"שני הצדדים יקראו בפומבי להפסקת האלימות, ויאשרו את סוף האלימות וההסתה שהיו בימים האחרונים. שני הצדדים יפעלו להשבת החוק והסדר, הסגת כוחות, חידוש שיתוף הפעולה הביטחוני, הסרת הסגר ופתיחת שדה התעופה בעזה.

תוקם ועדה שתבדוק את העובדות, איך התחילו מעשי האלימות, ואיך למנוע את הישנותם. הנשיא ומזכ"ל האו"ם יבחנו את המסקנות.

הוחלט לסיים את החיכוך ולחזור למו"מ על בסיס החלטות האו"ם ובימים הקרובים ארה"ב תייעץ לצדדים איך לחדש את המגעים המדיניים.

"כל אחד צריך לתרום את חלקו, אני משוכנע שכל אחד מאיתנו יעשה מה שצריך", סיים קלינטון את דבריו.

בשעות אחר הצהריים התכנסה בישראל פגישה של גורמי ביטחון ישראלים, פלסטינים ואמריקאים, כדי לדון בדרכים ליישום ההסכם.

ברק: "מבחן ההסכם יהיה בשטח"

ראש הממשלה, אהוד ברק, התראיין לשני ערוצי הטלוויזיה עם ההודעה על הסכם בתום פסגת שארם. ובמרכז דבריו הבהיר כי מבחן ההסכם יהיה בשטח.

ראש הממשלה קבע כי, "אין ספק שמה שיקבע יהיה ביצועם של הדברים. אנחנו מדברים על שינוי מהותי שצריך לקרות במציאות. אנחנו לא עוסקים בניחושים ופסיכולוגיה בגרוש. כל ניחוש, משפיע על התוצאות ולאו דווקא לטובה".

ברק התייחס לאפשרות של ממשלת חירום: "אני חושב שאחדות לאומית וממשלת חירום לאומית הם צורך חשוב של השעה. אני הבהרתי לכל הנוכחים בוועידה כי הליכוד היא מפלגה לגיטימת במדינה. האחדות חשובה מאוד, האתגרים לא נגמרו".

כשנשאל ברק על כך שהבעת פניו הסגירה מערכת יחסים קשה עם ערפאת ענה: "המבחן יהיה בביצוע ולא במימיקות. אני ממליץ לכולנו לעסוק פחות במימיקות ובג'סטות. יש הבנה הדדית על סדר הפעולות ודרך הבאת רגיעה".

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully