וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בג"ץ דחה את העתירה לבטל את הדחת מנכ"ל משרד החוץ

17.10.2000 / 8:00

למרות שלא קיבלו את טענות התנועה לאיכות השלטון, מתחו שופטי בג"ץ ביקורת נוקבת על התנהלות המדינה; בנצור ישאר בתפקידו עד לפקיעת חוזהו בסוף החודש

בג"ץ דחה אתמול את עתירת התנועה לאיכות השלטון לבטל את הדחת איתן בנצור, מנכ"ל משרד החוץ, מתפקידו.

התנועה טענה, באמצעות עורך הדין אליעד שרגא, כי ההחלטה להביא לסיום תפקידו של בנצור מבוססת על שיקולים זרים. בעתירתם התבססו על הדרך בה נקט ראש הממשלה כדי להביא להדחת בנצור מתפקידו, דרך שלדעת התנועה היא "בלתי נאותה".

בנצור עבד 35 שנים במשרד החוץ, ושימש כמנכ"ל המשרד בעת כהונתם של שרי החוץ דוד לוי, בנימין נתניהו ואריאל שרון. מספר ימים לאחר פרישתו של חבר הכנסת דוד לוי מכהונת שר החוץ והעברת התיק לידי ראש הממשלה אהוד ברק, נפגש ברק עם בנצור והודיע לו על כוונתו להעבירו מתפקידו.

בג"ץ הוציא צו על תנאי, המורה לראש הממשלה להשיב על העתירה. בעקבות הוצאת הצו התבשר בנצור כי ימשיך לכהן בתפקידו עד לפקיעת חוזהו בשלושים ואחד באוקטובר.

בנצור עצמו לא נקט שום עמדה ביחס לעתירה, והודיע לבג"ץ באמצעות פרקליטו דב וייסגלס, כי איננו מצפה לקבל סעד כלשהו וכי עניינו היחיד הוא "להעמיד עובדות על אמיתותן".

ראש המטה המדיני-בטחוני של ראש הממשלה, דני יתום, מסר לבג"ץ תצהיר בו ציין כי ברק כלל לא העביר את בנצור מתפקידו, אלא בישר לו כי בכוונתו להביא לסיום כהונתו ולמנות מנכ"ל אחר. כן נטען בדיון, כי עד תום מועד כהונתו, בנצור רשאי לגשת למכרז הפנימי של משרד החוץ על תפקיד שגריר, אולם למעשה בנצור אינו זכאי להתמודד במכרז, משום שבתום כהונתו תחול עליו חובת פרישה משירות המדינה.

שופטי בג"ץ, אליהו מצא, טובה שטרסברג-כהן ויצחק אנגלרד, לא השתכנעו מטענות המדינה, וציינו בפסק הדין כי בנצור יכול להביא את העניין בפני בית הדין לעבודה, אם יחפוץ בכך.

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully