וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מחקר חדש: נשים ישראליות מעדיפות שלא לגשת לבדיקות לגילוי סרטן השד

16.10.2000 / 20:53

על אף שגילוי מוקדם של סרטן השד עשוי להציל את חייהן, מתעלמות יותר ממחצית הנשים הישראליות מהזמנות לבדיקת ממוגרפיה


מאת מוטי גל

חוקרים בטכניון בחיפה מצאו כי נשים ישראליות מעדיפות שלא לגשת לבדיקות ממוגרפיה המאתרות גושים סרטניים בשד. פחות ממחצית הנשים אשר זומנו לבדיקות אכן נבדקות בבדיקת הממוגרפיה. לדעת החוקרים שינוי באופן בו נשים רואות את הבדיקה יביא לשיפור באחוז ההענות ובעקבותיו יגדל מספר הנשים שיירפאו מסרטן השד בזכות גילוי מוקדם של המחלה.

"אני לא חולה", "בשביל מה אני צריכה את הקרינה הזו", "עד עכשיו לא עשיתי ממוגרפיה, בשביל מה צריך עכשיו" - אלה ואחרות היו חלק מהתשובות אשר נתקבלו מהנשים אשר סירבו להגיע להזמנת בדיקת הממוגרפיה.

ממוגרפיה הינה בדיקת סינון לאוכלוסייה והיא נועדה לנשים בריאות. הבדיקה מומלצת לנשים בגיל 50 ומעלה, אחת לשנתיים. חשיבותה של הבדיקה, העושה שימוש במכשיר רנטגן, היא בגילוי גושים קטנים שאי אפשר לחוש בהם במישוש. במקרה של מחלה, זהו השלב בו הטיפולים הם הפשוטים ביותר ובו סיכויי הריפוי וההחלמה הם הטובים ביותר.

המחקר שערכה ד"ר לאה הגואל בשיתוף האגודה למלחמה בסרטן כלל 1500 נשים מחיפה בגילאי 50-74. המשתתפות במחקר קיבלו מכתבי הזמנה לבדיקה בתאריך ושעה נקובים. שבועיים לאחר המשלוח טילפנו החוקרים אל הנשים כדי לוודא הגעתם. מהמחקר עולה כי רק 16 אחוזים מהנשים הגיעו לבדיקה מיוזמתן. כ-29 אחוזים מהמוזמנות נענו להזמנה להיבדק בעקבות משלוח מכתבים. לדעת החוקרים, היענותן מצביעה על תהליך של שינוי ממצב של חוסר מודעות למצב של מודעות שהובילה להגעה לבדיקה. בקבוצה השלישית, כ-55 אחוזים מהמוזמנות, נכללו נשים שלא נבדקו בעבר וסירבו להיבדק גם בעקבות ההזמנה.

"אפילו שינויים קטנים וחלקיים בהתנהגות הבריאותית עשויים להיות בעלי חשיבות ומשמעות רבות", אמרה הגואל, "לא צריך ללחוץ על הנשים להיבדק שכן הנושא רגיש ומצפים לנבדקת ימים לא קלים בין הבדיקה לבין קבלת התוצאות, אך חשוב לעודד ולספק מידע על הבדיקה שבאמצעותה ניתן להציל חיים".

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully