וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

שיטה חדשה לשיבוט גנטי: פיצול עוברים

13.1.2000 / 23:37

השיבוט נערך לראשונה בקופים, במטרה לתרום לתעשיית הניסויים הרפואיים

מדענים במדינת אורגון, ארה"ב, פרסמו היום כי הצליחו לשבט קוף בשיטה חדשה, שונה מאשר הדרך בה שובטה הכבשה דולי. הם הצליחו לפצל עובר של קוף בשלבי התפתחות מאוד מוקדמים, והשתילו את החלקים ברחמן של קופות פונדקאיות. בניסוי, שנערך לפני ארבעה חודשים, הושתלו ארבע עוברים. רק אחד מהם שרד, וזוהי טטרה, קופת מקאו מזן רזוס בהיר-עיניים.
"זו שיטה של העולם החדש", אמר אחד החוקרים, "שפותחת פתח לשכפול מאסיבי".
הקופה טטרה שונה מהכבשה דולי ששובטה על ידי מדענים בסקוטלנד, בשיטה שנקראת: העברת הגרעין. בשיטה זו נלקח הגרעין הגנטי מתאים של כבשה מבוגרת והושתל בביצית של כבשה אחרת. הקופה טטרה שובטה בשיטה של "פיצול העובר". אחרי ההפריה שהתרחשה בין ביצית לתא זרע, הניחו לביצית להתפצל עד ל-8 תאים. בשלב זה פיצלו את העובר ל-4 חלקים זהים לחלוטין מבחינה גנטית, שכל אחד מורכב משני תאים. כל חלק הושתל ברחמה של קופה פונדקאית. בניסוי הנוכחי, כאמור, שרד רק עובר אחד - טטרה, שיצאה לאוויר העולם לאחר הריון של 157 יום.
מטרת הניסוי היא לייצר קופים זהים, לטובת ניסויים בתרופות ובטיפולים המיועדים לבני אדם. כיום, רוב הניסויים נערכים בעכברי מעבדה, אבל זו קפיצה גדולה מדי בין עכבר לבן אדם. הקופים קרובים הרבה יותר לפיזיולוגיה האנושית, ולכן הנסיונות עליהם אמינים הרבה יותר.
העובדה שהקופים ייוולדו זהים לחלוטין, יכולה לאפשר ניסויים ברמת דיוק גבוהה ולתרום למאמצים למצוא טיפולים למחלות קשות וחשוכות מרפא. הניסויים יוכלו להתחיל כבר מזמן ההריון. כל קופה, למשל, מבין הקופות הנושאות ברחמן עוברים זהים, תעבור את ההריון בתנאים שונים, ואפשר יהיה להסיק מסקנות מדויקות הרבה יותר.

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully