וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

לחץ ציבורי על כוונת בריטניה לשחרר את פינושה

12.1.2000 / 18:05

עורכי דין רבים בבריטניה פסימיים לגבי סיכוי למנוע את שחרורו של הדיקטטור

מתנגדים רבים של אוגוסטו פינושה הפגינו אתמול מול הפרלמנט הבריטי נגד שחרורו של הדיקטטור. הם נשאו שלטים בנוסח "אל תתנו לרוצח ללכת הביתה" ותמונות של אנשים שעונו ונרצחו במהלך כהונת האימים של פינושה בצ'ילה בשנים 1973 עד 1990.
שגריר צ'ילה בבריטניה אמר אמש כי חסינותו של פינושה מפני העמדה למשפט תוסר אם יגיע למדינה. נשיא צ'ילה חזר על עמדת מדינתו כי היא היחידה המורשית לשפוט את פינושה. בהתייחסו להחלטת בריטניה לשחרר את פינושה ממעצר לאחר שנמצא שאינו כשיר מבחינה רפואית לעמוד למשפט, אמר הנשיא כי "שופטי צ'ילה הם שצריכים לשפוט את פינושה ויש בידיהם העצמאות למלא את משימותיהם".
צרפת הודיעה כי היא מכבדת את החלטת אנגליה לשחרר את גנרל פינושה, אם יתברר שאכן אינו כשיר לעמוד למשפט בשל מצבו הבריאותי. בצרפת יבקשו ככל הנראה לבדוק את תוצאות הבדיקות הרפואיות של הגנרל. שר המשפטים הצרפתי הודיע כי "צרפת תכבד את החלטת משרד הפנים בבריטניה שלא להמשיך בתהליך הסגרתו ולשחרר את הגנרל ממעצר הבית בו הוא נתון מאז חודש נובמבר".
גנרל פינושה, שליט צ'ילה לשעבר, מבוקש בספרד, צילה וצרפת. הוא נעצר בבריטניה בנובמבר אשתקד בעקבות צו הסגרה של שופט ספרדי. בספרד מעוניינים להעמיד את פינושה לדין בגין 35 עבירות של פגיעה בזכויות אדם, קשירת קשר ועינוי. שכניו של פינושה בבית בו הוא נתון במעצר בלונדון הודיעו כי הם דווקא ישמחו שהגנרל ישוב לצ'ילה, "הוא הבריח מבקרים ודיכא את האווירה בשכונה" התלוננו השכנים מהפרבר היוקרתי, סמוך ללונדון.

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully