ההונאה הגדולה בתולדות המדינה

בנק ישראל יורה לבנקים לדווח למשטרה על מעילות

כיום מחויבים הבנקים לדווח על הונאות רק לבנק ישראל, שפונה למשטרה במקרים חמורים במיוחד; היום פרסם בנק המזרחי פרשיית מעילה נוספת שנחשפה לפני שנתיים, והסתיימה רק בפיטורי העובד

ורד כהן-ברזילי

בנק ישראל יעביר ככל הנראה בתקופה הקרובה הנחיה לבנקים שתחייב אותם לדווח למשטרה על כל פרשיית הונאה הנחשפת על ידם. עד עתה הבנקים לא היו מחויבים לעשות כך ובמרבית המקרים העדיפו לפתוח בחקירה עצמאית שלרוב הסתיימה בפיטורי העובד ועל ידי כך נותרה בתחומי הבנק ולא הובאה לידיעת לקוחות הבנק.

מבדיקת וואלה! חדשות עולה כי הבנקים מחויבים לדווח על מעילות רק לבנק ישראל. בחלק מהמקרים גם בנק ישראל מעדיף לקיים חקירה פנימית על פני חקירה משטרתית, בטענה כי הוא מחויב לסודיות בנקאית. במקרים חמורים וחריגים פונה בנק ישראל ישירות למשטרה.

גורם בבנק ישראל הודה היום שלא לייחוס כי על מנהלי הבנקים צריכים לשקול היטב מדוע לא לפנות למשטרה במקרים של מעילה מאחר שמדובר בעבירה פלילית. ממשרד דובר בנק ישראל נמסר היום בתגובה כי אכן הנושא יבחן כבר בימים הקרובים.

נגיד בנק ישראל, הדוקטור דוד קליין, התייחס היום בראיון לקול ישראל למעילות שהתגלו לאחרונה בבנקים, ואמר: "צריך להתייחס לנושא בחומרה רבה מאוד, אני חושב שצריך לתת לכך גילוי, צריך לטפל בכך בכל כללי החוק האפשריים. הדברים האלה צריכים להגיע לחקירה משטרתית תמיד, לא לוותר עליה, לא להסתיר דברים. לא להשאיר את הדברים בגבולות הבנק, כי רק החשיפה והגילוי ירתיעו וחסר לנו, כנראה, אלמנט של הרתעה בכל המהלך הזה".

בימים האחרונים נחשפו פרשות הונאה נוספות בבנקים, המתווספות לפרשיות הונאה רחבות היקף אשר פורסמו בתקופה האחרונה: מעילת הענק בה חשודה עובדת הבנק למסחר, אתי אלון, שהביאה להתמוטטות הבנק, ופרשיית המעילה המיוחסת עובד בנק המזרחי, דוד רוט, בהיקף של 28 מיליוני שקלים.

טוב לדעת (מקודם)

האם בי-קיור לייזר באמת עוזר לכאבים? זו האמת

לכתבה המלאה

בכירים במזרחי ייחקרו בחשד שלא דיווחו על המעילה

בעקבות חשיפת המעילה המיוחסת לדוד רוט, החליטה הנהלת בנק המזרחי להוציא היום שלד נוסף מהארון ולפרסם מיוזמתה פרשת מעילה נוספת שהתרחשה לפני כשנתיים. המעילה התגלתה בביקורת פנימית שנערכה בבנק והסתיימה גם הפעם עם פיטוריו של העובד מבלי לערב את המשטרה.

מחקירת הבנק עלה כי פקיד באחד מסניפי הבנק במרכז הארץ שיחק עם כספי לקוחות בבורסה והפסיד כשני מיליון שקלים. הפקיד החליט לכסות את החובות שצבר על ידי העברת כספים מחשבונות אחרים. דבר המעילה נודע לבנק שפתח בחקירת הנושא. בתום החקירה הוחלט לפטר את העובד ולהשיב את הכספים ללקוחות. בהנהלת הבנק מספרים כי התכוונו להגיש כנגד הפקיד תלונה במשטרה אולם אז הופיע בפניהם אביו של הפקיד שאיים להתאבד, אם הנושא יועבר לטיפול המשטרה. בהנהלת הבנק החליטו לאור הנושא הרגיש להותיר את נושא המעילה בתחומי הבנק, כפי שעשו במקרה של דוד רוט.

המשטרה צפויה לזמן היום לחקירה בכירים בבנק המזרחי בחשד שידעו על מעילתו של דוד רוט, מנהל מחלקת ההשקעות בסניף בני ברק, ולא דיווחו על כך. רוט נעצר לפני יומיים בחשד שהעביר 28 מיליון שקלים מכספי לקוחות הבנק לחשבונותיהם של לקוחות אחרים, שהפסידו כספים בהשקעות לא נכונות בבורסה ובקרנות נאמנות. בחקירתו טען רוט כי עשה זאת על מנת להיטיב עם הלקוחות ואף כינה עצמו "רובין הוד".

חשד למעילות נוספות בגבעתיים ובצפת

כתבי "הארץ" אורי אס ועמית שרביט, מוסיפים:

אתמול התגלתה מעילה נוספת בבנק המזרחי. פקידה בסניף הבנק בגבעתיים גנבה 400 אלף שקל מהבנק בשבועות האחרונים. הביקורת הפנימית בבנק איתרה את הגניבה והשעתה את הפקידה. החקירה בעניין בעיצומה.

עובד בנק לאומי בצפת, תושב טבריה בן כ-30, נעצר הבוקר בחשד למעילה בכספי לקוחות בהיקף של 265 אלף שקל. על פי החשד הסתבך האיש, עובד מחלקת ההשקעות בסניף, בהשקעות אישיות כושלות בבורסה, ולקח את הכסף כדי לנסות ולכסות על ההפסדים.

מחקירת יחידת הונאות גליל עולה, כי לקח 265 אלף שקל, השייכים לשני לקוחות, השקיע גם אותם, והפסיד. המשטרה תבקש מחר להאריך את מעצרו. את התלונה הגישה הנהלת הסניף שבו עבד החשוד. הוא פוטר עם גילוי המעילה. בחקירתו הודה בחשדות המיוחסים לו, וקשר אנשים נוספים לפרשה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully