וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הירוקים נגד מקדונלד'ס - פרק נוסף בסדרה

תמר נהרי

15.5.2002 / 0:01

תושבי עמק רפאים בירושלים מחדשים את המאבק נגד פתיחת סניף מקדונלד'ס במקום; טוענים: המבנה מיועד לשימור, ואנחנו מוותרים על הריחות והפקקים; העיריה: החוק מתיר את פתיחת המסעדה

שנה בדיוק מאז תחילת מאבקם של תושבי שתי שכונות בירושלים נגד פתיחתו של סניף רשת המזון המהיר מקדונלד'ס, ברחוב עמק רפאים בעיר נראה כי ההמבורגרים קרובים מתמיד. תושבי האזור מתנגדים לפתיחת הסניף מחשש לפגיעה חמורה באיכות חייהם, וטוענים כי הבניין שנבחר לשם כך הוא בניין מגורים המיועד לשימור. עצומה הכוללת כ-5,000 חתימות נגד הסניף הועברה לעיריה, ובספטמבר האחרון נראה היה כי בעקבות הפגנה רעשנית הודיעה העיריה על הוצאת צו הפסקת עבודה. אלא שכעת, טוענים התושבים, נעשים במקום שיפוצים אחרונים לקראת פתיחתו של הסניף בתוך כשבועיים, ואפילו מודעות "דרושים" לעובדי הסניף החדש כבר התפרסמו בעיתונות המקומית.

רחוב עמק רפאים, שהפך בעשור האחרון לאזור של בתי קפה קטנים ומסעדות המושך אליו ירושלמים רבים, אינו אלא רחוב דו סטרי צר, הכולל גם בתי מגורים. על פי המידע הנמצא ברשות התושבים, סניף מקדונלד'ס המקומי לא מיועד לפעול כסניף שכונתי קטן: שתי קומות הבניין אמורות להכיל כמאה מקומות ישיבה, ולהפעיל גם טייק אוויי. התושבים חוששים כי אלפי אנשים עלולים לעבור במקום מדי יום, וכי מפגעי הריח, העשן, הלכלוך ותנועת המכוניות והאנשים באזור יהפכו את חייהם לגיהנום.

"רק קופצים לקחת הזמנה"

עמותת "תושבים למען המושבות", המייצגת את תושבי שכונות המושבה הגרמנית והמושבה היוונית ומנהלת את המאבק נגד הסניף החדש, זוכה לגיבוי התנועה לאיכות השלטון, ארגון חיים וסביבה, החברה להגנת הטבע, אנונימוס, מגמה ירוקה, וארגונים נוספים. טענתם המרכזית של התושבים היא כי המבנה בו יקום הסניף הוא בית עתיק מתקופת הטמפלרים, שרשום בתוכניות העיר (תב"ע) כבניין מגורים המיועד לשימור. התושבים טוענים כי הבקשה לשינוי יעודו של הבניין לצרכים מסחריים לא הוגשה לעיריה מעולם. במקום זאת, ביקשה וקיבלה מקדונלדס אישור לשינויים פנימיים בבניין בלבד, לצרכי מגורים. בעמותה טוענים עוד, כי העיריה מבקשת להפוך את האזור כולו למרכז בילויים ומסחר, ולכן מעדיפה את מקדונלד'ס על פני רווחת התושבים.

רוזלין גלסר, רכזת העמותה, מסבירה כי "במסעדת מזון מהיר על אם הדרך הוא הנהגים 'רק קופצים לקחת הזמנה'. ברחוב הראשי הסואן של המושבה הגרמנית המשמעות תהיה פקקים מתמידים, צפירות, חניה כפולה ומטרד חמור לתושבים בכל שעות היום והלילה, ואף בסופי שבוע". לדברי גלסר, כשהוציאה העיריה צו הפסקת עבודה למקום בספטמבר האחרון הובטח לתושבים כי העבודה במקום לא תחודש לפני שיימצאו סידורי חניה נאותים. החניה לא הוכשרה, השיפוצים דווקא חודשו. ההשקה החגיגית, חוששת גלסר, לא תאחר להגיע.

העיריה: זהו אזור מסחרי

מעיריית ירושלים נמסר בתגובה, כי "לאור פסיקת בית המשפט העליון לגבי מקרים דומים, קבע היועץ המשפטי לעיריה כי מסעדת מקדונלדס תהיה פטורה מבקשה להיתר לשימוש חורג, שכן התב"ע (תוכנית בינוי עיר) במקום, מתירה הפעלת מסעדות באזור. היתר הבניה המקורי של הבניין טרם אותר, ומכיוון שבשנים האחרונות לא שימש הבניין למגורים אלא לעסקים ומשרדים, והאזור כולו הינו אזור בילויים הכולל מסעדות ובתי קפה רבים, החליט היועץ המשפטי לעיריה כי ניתן לפטור את המסעדה מבקשה לשימוש חורג.

"יחד עם זאת, הטיפול בבקשה לרישוי עסקים למסעדה עדיין לא הושלמה משום שטרם התקבלו כל האישורים הנדרשים, כמו אישור הסדרי תנועה, תברואה, נגישות נכים וכו'. רק לאחר מתן האישורים הנדרשים ניתן יהיה לתת רשיון עסק למקום".

מרשת מקדונלד'ס נמסר כי עקב שהותו של המנכ"ל, עומרי פדן, בחו"ל, לא ניתן למסור תגובה לדברים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    2
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully