וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בכיר בבנק העולמי: הטיפול במשבר במזרח אסיה פגע בעובדים

9.1.2000 / 22:14

טוען: אם דעתם של העובדים היתה נשמעת במהלך המשבר, כמה מההחלטות הגרועות שנעשו בטיפול בו - היו נמנעות:

במתקפה חסרת תקדים טען אתמול הכלכלן הראשי של הבנק העולמי כי במאבקם במשבר הכלכלי במדינות מזרח אסיה, פגעו הגופים הכלכליים, בהנהגת וושינגטון, בזכויות העובדים באותן מדינות. "מסר מרכזי בפתרון המשבר היה הגמשת שוק העבודה, אבל המסר התת-קרקעי היה: תורידו עלויות העסקת עובדים ותפטרו אותם", אמר גוז'ף סטיגליץ לפני איגוד הכלכלנים האמריקאים. סטיגליץ זכה בתשואות על דבריו. "מחיר המשבר, באבטלה גואה ובמשכורות שהולכות וקטנות, נופל על כתפי העובדים", אמר סטיגליץ. "אני מאמין שאם דעתם של העובדים היתה נשמעת במהלך המשבר, כמה מההחלטות הגרועות שנעשו בטיפול בו - היו נמנעות". הוא ציין כי מדינות רבות אמנם הגדילו את מערכת הרווחה בהן התומכת במובטלים, "אולם אף מערכת רווחה לא תספק את הכבוד שבעבודה מסודרת", אמר. "משברים כלכליים צריכם להיות מטופלים בדרכים שאינן מגדילות את שיעור האבטלה", הוסיף.
סטיגליץ, שהיה בעבר יועץ כלכלי לנשיא קלינטון, הרגיז לא פעם את הממשל בוושינגטון בשל הביקורת הנוקבת שלו על דרך טיפולו של הממשל במשבר הכלכלי במזרח אסיה.
המשבר הכלכלי במזרח אסיה החל ביולי 1997 ונחשב בתחילה לבעייה מקומית. לאחר זמן קצר השפיע המשבר על שווקי מדינות בכל רחבי העולם.

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully