וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

למרות ההתנגדות - צפוי רוב למינוי קליין לנגיד

9.1.2000 / 7:25

שוחט שומר על שתיקה אך לא יתפטר

ארבעה שרים בלבד הודיעו עד כה על התנגדותם למינוי הנגיד החדש של בנק ישראל, ד"ר דוד קליין. הארבעה הם חיים רמון ושרי מרצ - יוסי שריד, רן כהן וחיים אורון. לפיכך, נראה כי בישיבת הממשלה שתתקיים באמצע השבוע צפוי רוב למינוי.
ואולם, ייתכנו מתנגדים נוספים - ראשון להם עלול להיות שר האוצר אברהם שוחט, שהמינוי נעשה בניגוד מפורש לדעתו. שוחט עדיין לא הגיב בעניין, והוא מסרב להתראיין. לפי "מעריב", אמר שוחט למקורביו כי הוא לא יתפטר, וכי הוא מסוגל לחיות עם המינוי של קליין למרות התנגדותו העקרונית, בניגוד לרעיון מינויו של יעקב נאמן לנגיד. למקורביו גם אמר כי "קליין הוא מקצוען והיחסים ביננו טובים, אך הוא אינו מתאים לתפקיד בגלל עמדתו הקיצונית בנושא הריבית. אם הנגיד החדש ינקוט במדיניות של פרנקל, הצמיחה תתעכב".
השר חיים רמון אמר בתקיפות במרכז הישראלי לניהול כי "אצביע נגד המינוי, ואני מקווה שהוא לא יאושר. קליין אינו תואם פרנקל - הוא פרנקל בריבוע".
שרים נוספים שעמדתם בעניין עדיין לא נקבעה הם שלמה בן עמי, יולי תמיר, מיכאל מלכיאור ונתן שרנסקי. ארבעת שרי ש"ס והשר יצחק לוי מהמפד"ל עדיין מתלבטים. יו"ר ש"ס, שר העבודה והרווחה, אלי ישי, אמר כי "אם הנגיד הבא ילך לפי מדיניות הנגיד הקודם, אין ספק שזה יקשה לתמוך בו. בינתיים לא גיבשנו דעה בעניין".
ואולם, בניגוד לביקורת הנמתחת כנגד קליין בגין מדיניות הריבית הגבוהה בה הוא תומך, וההתיחסות אליו מקרב מתנגדיו ה"חברתיים" כאוייב החברה והחלשים, הוא מצוטט ב"הארץ" מדברים שאמר עוד בפברואר 99': "הממשלה החדשה שתקום תצטרך מחד לשנות את התקציב לטובת צמיחה גדולה יותר - ומאידך לגלות יותר רגישות בתחום החברתי".

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully