וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ראש הממשלה ברק ישוב לארץ בעוד יומיים

9.1.2000 / 7:02

ישראל הביע לראשונה נכונות מפורשת לנסיגה בגולן

ראש הממשלה, אהוד ברק, עומד לשוב לישראל בעוד יומיים לאחר ששהה בשבוע האחרון באתר השיחות בשפרדסטאון. ברק הודיע על חזרתו בשיחה עם השרה דליה איציק. לדברי ברק, צוותי המשא ומתן ישארו בשפרדסטאון להמשך השיחות. ברק עשוי לשוב לארה"ב בהתאם להתפתחויות במשא ומתן.
היום צפויים להימשך הדיונים בין משלחות ישראל וארה"ב, בין היתר בנושא הגבולות. בהמשך היום צפוי הנשיא קלינטון לשוב לשפרדסטאון.
היום בבוקר נודע כי ישראל הביעה נכונות לנסיגה בגולן לראשונה מאז תחילת המשא ומתן. במסמך אותו הגיש קלינטון לראש הממשלה אהוד ברק, ושר החוץ הסורי פארוק א-שרע, הובאו ההסכמות והמחלוקות בין הצדדים. המסמך הוא בעצם טיוטה להסכם המתגבש בין שתי המדינות, כאשר היעד של הנשיא קלינטון הוא להשיג הסכם שלום עד חודש מאי. לפי הערכת האמריקנים יהיה ניתן להגיע להסכם עקרונות כבר בסבב השיחות הבא.
במסמך שהוצג על ידי קלינטון לשני הצדדים לא מוכרעת עדיין שאלת הגבולות, אך מופיעה הסכמה ישראלית לנסיגה, כאשר הגבול בין סוריה לישראל, על פי האמריקנים, ייקבע על בסיס החלטות האו"ם 242 ו-338, הקובעות את העיקרון כי ישראל צריכה לסגת לגבולותיה לפני מלחמת ששת הימים, כך שהגבול יעבור על פי קווי ה-4 ביוני. ישראל לא רואה את ההחלטות כמחייבות לנסיגה מלאה מכל השטחים שנכבשו ב-67', אלא רק בחלק מהם. דרישת ישראל היא כי הגבולות המדוייקים ייקבעו לפי הסדרי הביטחון, וכן דורשת ישראל הבטחה על כינונה של תחנת התראה בחרמון. לגבי הנורמליזציה מסכימות ישראל וסוריה על כינון יחסים דיפלומטיים, אך קיימת מחלוקת על לוח הזמנים.
ראש הממשלה ברק, התקשר בסוף השבוע ליו"ר הרשות הפלסטינית, יאסר ערפאת, ועידכן אותו בהתפתחויות בשיחות עם הסורים, והבטיח כי ההתקדמות בערוץ הסורי לא תבוא על חשבון הערוץ הפלסטיני. ערפאת יבקר בשבוע הבא בוושינגטון, שם יבקש ערבויות להסכמים שחתמו הפלסטינים עם ישראל.
במקביל נערכים מתנגדי הנסיגה להפגנה מחר בתל אביב. "זו תהיה ההפגנת הכוח הגדולה ביותר שידעה ישראל, מטרתנו להראות לברק כי שום דבר עדיין לא סגור" אמר אמש יו"ר וועד ישובי הגולן, אלי מלכה. לארוע לא יהיה אופי פוליטי ומטרתו להסביר לאזרח עד כמה חשוב המאבק. במקביל מתכנן ועד הגולן סיור לסיעת ש"ס בגולן.

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully