וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הפתרון המוצע לגיוס החרדים: שירות אזרחי בגיל 24

7.1.2000 / 7:45

כך תמליץ כנראה ועדת טל שבחנה את הנושא. גיוס מלא ופטור גורף נידחו על הסף

שירות אזרחי בגיל 24 או שירות צבאי מקוצר של ארבעה חודשים בפיקוד העורף בגיל 26 - אלו שתי החלופות העיקריות שמציעה ועדת טל, שבחנה את הסדר דחיית השירות הצבאי של החרדים.
הוועדה כמעט סיימה את שמיעת העדויות וביום רביעי התכנסה למרתון של דיונים בבית החייל בתל אביב. שלוש הצעות נפסלו על הסף: המשך המצב הקיים, הענקת פטור מלא מגיל 18 וגיוס מלא בגיל 18.
לפי הצעה אחת, יוכלו החרדים לשרת בגיל 24 שירות אזרחי שיימשך שנתיים וחצי, או חמש שנים אם ישרתו חצאי ימים, ובמקביל יוכלו לעבור הכשרה מקצועית. השכר בזמן השירות האזרחי יהיה כמשכורת של חייל סדיר. מתוך הנחה שבשלב ראשון יבחרו במסלול זה כ-6,000 איש, מדובר בהסדר שיעלה למדינה 100 מיליון שקלים בשנה.
את ההצעה של שירות מקוצר בפיקוד העורף העלה המשנה למנכ"ל משרד הביטחון, חיים ישראלי. לאחר השירות המקוצר ישולבו החרדים במילואים ביחידות הצלה, זיהוי ופינוי של הפיקוד. נראה כי הצעה זו תעורר התנגדות עזה בקרב החילונים, כי היא אינה מהווה תחליף הולם לשירות צבאי מלא.
נראה כי מלבד החלופות המוצעות, תמליץ הוועדה על הענקת שנת הסתגלות לחרדים, בה יעזבו את הישיבה ויעברו הכשרה מקצועית או יעבדו. בתום השנה יחליטו אם להתגייס או לחזור ללמוד בישיבה. עוד נראה כי הוועדה תמליץ על הרחבת המסלולים הנפרדים לחיילים חרדים, כמו הנח"ל החרדי.
בנוסף, יכלול דו"ח הוועדה כנראה המלצה לאפשר גם לסטודנטים חילונים לדחות את שירותם, בדומה להסדר "תורתם אומנותם" של החרדים. הסטודנטים יוכלו גם הם לשרת שירות אזרחי בגיל 24 במקום שירות צבאי.

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully