וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

משבר ביחסי סין והותיקן

6.1.2000 / 16:00

הכנסייה הסינית מינתה היום חמישה בישופים בניגוד לעמדת הותיקן

הכנסיה הקתולית הסינית הסמיכה היום חמישה בישופים, במהלך שמהווה ערעור על סמכותו הבלעדית של הותיקן להחליט על מינויים מסוג זה.
דובר הותיקן תקף את המינוי כשאמר "אני חייב להביע את הפתעתו ואכזבתו של המושב הקדוש על החלטה זו, שבאה בשעה של תקווה להביא לנורמליזציה ביחסי סין והותיקן".
דיפלומט מערבי בבייג'ינג אמר כי בחודשים האחרונים התנהלו מגעים לחידוש היחסים הדיפלומטים בין סין לותיקן, שנותקו ב- 51', אולם סין הפסיקה את המגעים בשל הקשרים בין הותיקן וטיוואן, אותה רואה סין כמחוז מורד.
המשרד לענייני דת והתאחדות הקתולים בסין מנעו סיקור של טקס ההסמכה, דובר סיני הכחיש כי המהלך נועד להתריס בפני הותיקן במכוון. היום אמור הותיקן להסמיך 12 בישופים חדשים לרגל "חג ההתגלות". הדובר הסיני טען כי סין לא היתה מודעת לטקס הצפוי היום בותיקן וכי סמיכות האירועים הינה מקרית.
נודע כי החלטת הכנסייה הסינית, הכפופה לשלטון הסיני שהינו קומוניסטי-אתאיסטי, עוררה מחלוקת גם בקרב הכמורה הסינית. תשעה מועמדים שהיו אמורים להיות בין המוסמכים סירבו להשתתף בטקס ומספר כמרים בסין הגדירו את המהלך כפוליטי באופן מובהק.
על פי הנתונים הרשמיים שמוסרת סין מונה הקהילה הנוצרית במדינה כחמישה מליון בני אדם. לטענת הותיקן מספר המאמינים הסינים גדול בהרבה וקרוב יותר לשמונה מליון.
טקס ההסמכה נערך בקתדרלת "ההריון מרוח הקודש" בבייג'ינג שהוקמה במקור ב- 1655, נהרסה במהלך מרד הבוקסרים ונבנתה מחדש ב- 1904.

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully