פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   חי בסבבה: הכלב שמן? תנו לו גזר

   מדור חי בסבבה מארח הפעם את קרין פריוולד, טכנאית וטרינרית וספרית כלבים בתל אביב. מיותר לציין שהיא משוגעת על בעלי חיים

   השבוע עטה על עצמו המדור ארשת חורפית רצינית וישב לשיחה על כלבים, גזרים, אנשים ודיאטה עם קרין פריוולד, טכנאית-וטרינרית וספרית כלבים העובדת במרפאתו של ד"ר גיא הראל בשכונת המשתלה בתל אביב.
   .

   דיפולט (יח"צ , פסטיבל הקולנוע ירושלים)
   "מגיל מאוד קטן הייתי מביאה הביתה לאמא כלבים, חתולים, ציפורים". קרין עם פציינט במרפאה (צילום: ד"ר גיא הראל)

   אפתח ב"חיים שכאלה", איך הגעת לתחום?

   "בגדול, אפשר להגיד שאני משוגעת על בעלי חיים. מגיל מאוד קטן הייתי מביאה הביתה לאמא שלי כל מה שאתה לא רוצה: כלבים, חתולים, ציפורים. כל יצור שהיה פצוע, ניסיתי להציל. לתחום נכנסתי כשגרתי באוסטרליה. גרתי שם כמעט שש שנים, ועבדתי בחנות בעלי חיים, שהיא כמו קניון גדול, חנות ענקית בה מוכרים כלבים, חתולים, ארנבות, שרקנים וציפורים. למדתי שם הרבה כי הייתי צריכה לדעת הכל מהכל. מאז עבדתי בארץ במספרה לכלבים, והתחלתי לעבוד אצל וטרינר. תמיד היה לי ידע, פשוט התחלתי לעבוד אצל וטרינר וכך רכשתי ידע נוסף וניסיון".

   מה השתנה מאז שהתחלת לעסוק בתחום?

   "הטכנולוגיה יותר מתקדמת. אפשר לגלות דברים יותר בקלות. אפשר למנוע הרבה מחלות אם עושים את החיסונים".

   כיצד העבודה משפיעה על חייך האישיים?

   "זו שאלה מורכבת. בעבר, כשעבדתי אצל וטרינר אחר, נחשפתי למקרים קשים, חיות שגססו ולא תמיד שרדו. התפקיד שלי היה לטפל בהן, ללטף אותן ולהחליף מצעים. גם אדם חולה, אם אף אחד לא יטפל בו, לא ירצה לחיות. פעם היה מקרה של חתול שלא רצה לאכול. הוא גסס עד שגיליתי שאם מערבבים לו את האוכל בנוזלים, הוא אוכל. העבודה מאוד קשה לי, אבל מצד שני זה נותן לי הרבה לנפש. מאוד חשוב לי לעשות משהו שבו אני תורמת במיוחד לבעלי חיים. הייתי מאוד רוצה שאנשים יאמצו כלבים וחתולים. הייתי רוצה לעודד אימוץ כלבים ממכלאות. אנשים לא יודעים באלו תנאים הם חיים שם. תנאים מזעזעים, במיוחד בחורף, בקור.

   דיפולט (יח"צ , פסטיבל הקולנוע ירושלים)
   "חשוב לי לעשות משהו שבו אני תורמת במיוחד לבעלי חיים". קרין והפרטי בבית (צילום: יפה פריוולד)

   הטיפ של קרין פריוולד - גזר לכלב שעלה במשקל

   "לכלב שמנמן שצריך לרדת במשקל אפשר לתת חתיכות של גזר. קחו גזר, שטפו אותו כמובן, למה לא, מגיע לו שישטפו לו את הגזר. אם זה כלב גדול, אפשר לתת לו חתיכה שישחק איתה, אבל עדיף לחתוך לו לחתיכות קטנות, שזה יהיה כמו ממתק, שיהיה לו משהו בפה כל הזמן".

   אלו כלבים סובלים בעיקר מהשמנה?

   רוב הכלבים עם בעיות המשקל הם הלברדורים והגולדנים, הם כל הזמן רוצים לאכול, אבל מלבדם יש את זה להרבה כלבים. אחר כך הם מגיעים למצב של בעיות במפרקים, קשה להם ללכת והם עלולים לחלות בסוכרת. היה לנו מקרה של כלבה צעירה מגזע קינג צ'רלס קוואליר שחלתה בסוכרת, וצריכה עד סוף חייה לקבל מדי יום שתי זריקות אינסולין. חשוב לעשות לכלב ספורט, למשל לקחת אותו להליכות ארוכות.

   שטפו לו את הגזר, למה לא. קרין וחברים (צילום: ד"ר גיא הראל)

   דיפולט (יח"צ , פסטיבל הקולנוע ירושלים)

   האם לאנשים שמנים יש כלבים שמנים?

   "(צוחקת) זה לא קשור. דווקא בעלים עם כלבים שסובלים מבעיות משקל, הם בעלים שמאוד אוהבים את הכלב שלהם, אבל בצורה לא בריאה. בסופו של דבר, הרזיית הכלב תלויה בכוח הרצון של הבעלים".

   חי בסבבה: הכלבה נלה משוגעת על צעצועי מין
   חי בסבבה: הכלבה שקופצת ברגע ששומעת מוזיקה מזרחית