וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

נתניהו מתלבט: האם תהיה הצבעה על הקיצוץ הרוחבי

טל שלו

7.1.2012 / 22:01

ראש הממשלה מרגיש את ההתנגדות הנרחבת של סיעות הקואליציה לקיצוץ שנועד לממן חינוך חינם לגיל הרך. דיון בקיצוץ הרוחבי צפוי להתקיים, אולם נראה כי ההצבעה תידחה למועד אחר

עדיין לא ידוע אם הממשלה תצביע מחר (ראשון) על פרק החינוך של דו"ח טרכטנברג, שעיקרו החלת חוק חינוך חינם לגיל הרך. זאת בעקבות ההתנגדות הנרחבת של סיעות הקואליציה לקיצוץ הרוחבי בתקציבי משרדי הממשלה, שנועד לממן את התוכנית בעלות של 1.4 מיליארד שקלים. במהלך סוף השבוע המשיכו המגעים של אנשי משרד ראש הממשלה מול ראשי הסיעות המתנגדות: ישראל ביתנו, ש"ס והעצמאות, אך המאמצים לא העלו עד כה תוצאות, וכפי הנראה התוכנית תעלה מחר לדיון בממשלה, אך לא תגיע לכדי הצבעה.

במשרד האוצר הדגישו הערב כי המגעים מול אנשי משרד ראש הממשלה נמשכים כל העת, וכי מבחינת אנשי האוצר התוכנית תעלה להצבעה מחר, אולם בסביבת ראש הממשלה העריכו הערב כי לא מן הנמנע שהדיון יימשך מעבר לישיבה אחת, כפי שאירע בעבר בדיונים בנושאים תקציביים.

לפי תוכנית ראש הממשלה, כבר משנת הלימודים הבאה יוחל חוק חינוך חינם לילדים מגיל 3-4, וכ-250 אלף ילדים יהנו כבר בשנת 2012 מגנים ציבוריים ומעונות יום. עוד כוללת התוכנית בניית יותר מ-2,000 גנים ציבוריים ומעונות יום ל-30 אלף ילדים חדשים, וסבסוד צהרונים עד השעה 16:00 לגילאי 3 עד 9, וכן של תשלומי הורים במערכת החינוך. לצורך מימון התוכנית, נדרש קיצוץ רוחבי מכל משרד הממשלה בשיעור של כ-4%, וכן ייפגעו תוכניות ייעודיות במשרדים נוספים, בהם במשרדי הרווחה, הפנים, ביטחון הפנים, הנגב והגליל.

כבר בסוף השבוע שעבר החלו ראשי הסיעות בקואליציה להשמיע את התנגדותם למהלך, ואחרי ש"ס וסיעת העצמאות שהודיעו כי הן מתנגדות למהלך, גם שר החוץ, אביגדור ליברמן הבהיר את עמדת ישראל ביתנו בסוף השבוע, וקרא להחיל את התוכנית רק על משפחות בהן שני ההורים עובדים ושירתו בצבא. "הדרך בה מוצע השינוי כרגע לא מספיק שקולה ובדוקה ונעשית בהינף יד", אמר ליברמן בכינוס הוועידה המוניצפלית של ישראל ביתנו, והבהיר כי שרי המפלגה יתנגדו לקיצוץ ה"פלט" בתקציב שיפגע באוכלוסיות רחבות, והודיע כי ישראל ביתנו תביא לממשלה הצעה אלטרנטיבית.

"הדבר הכי קל בכדי לממן את התוכנית", הוסיף ליברמן, "זה לחתוך לכל המשרדים ולקחת ממשרד הבריאות, משרד הרווחה והמשרד לביטחון פנים אך בכך פוגעים ברווחת האזרחים", וקרא לממן את התוכנית לאחר בדיקה של עודפי התקציב שלא נוצלו וכן מתקציב הביטחון. עם זאת, גם שר הביטחון, שלטענת האוצר משרדו ניצל מקיצוץ של מיליארדים, הודיע כי שרי העצמאות יצביעו נגד התוכנית.

ראש הממשלה הדגיש בסוף השבוע כי הוא סבור שהקיצוץ הרוחבי ראוי: "2012 היא שנת הביטחון והחינוך" אמר נתניהו, "כל מי שעיניו בראשו יודע שאי אפשר לפגוע עכשיו בתקציב הביטחון; מקיצוץ רוחבי של 4 אחוז מהתקציב הפנוי של כל משרד זה מאמץ ראוי ואפשרי למטרת על שכזו". פרט לשר סילבן שלום, שהודיע על התנגדותו לתוכנית עקב הקיצוץ המוצע של כ-37 מיליון שקלים מתקציב המשרד לפיתוח הנגב והגליל, שמרו שרי הליכוד על שתיקה בנושא, למרות הפגיעה המסתמנת גם בתוכניות ייעודיות של משרד הרווחה של השר משה כחלון, התחבורה של ישראל כ?ץ והגנת הסביבה של גלעד ארדן. גם השר יוסי פלד, שנחשב לאופוזיציונר בדרך כלל, לא הביע עמדה נחרצת בנושא.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully