מתנה לשנה החדשה? הדלק והתחבורה הציבורית מתייקרים

מחיר ליטר בנזין יעמוד על 7.23 שקלים ומחירי התחבורה הציבורית יעלו ב-2%. הטבות מס שאושרו בממשלה מנעו התייקרות גדולה יותר. רוצים לחסוך ונסוע ברכבת? היא צפויה לשבות מיום רביעי

טל שלו

הדלק שוב מתייקר. החל מחצות הלילה (ראשון) יעלה מחיר הדלק ויעמוד על 7.23 שקלים לליטר בנזין 95 נטול עופרת, בעמדת שירות עצמי. מדובר בייקור של 12 אגורות מהמחיר בחודש דצמבר. הסיבה לשינוי, היא התייקרות של כ-3.6% במחירי הבנזין באירופה, שגררה עלייה של כ-1.7% במחיר המפוקח בארץ. עמלת התדלוק בשירות מלא תישאר אותו הדבר. למעשה היה אמור מחיר הדלק לעלות עוד יותר מהלילה, עקב העלאת המס על הבלו ב-40 אגורות. אולם הטבות המס שאישרה הממשלה, במסגרת יישום המלצות דו"ח טרכטנברג, ביטלו את ההעלאה.

אם תכננתם לחסוך בדלק באמצעות שימוש בתחבורה הציבורית, תופתעו לגלות כי גם זו מתייקרת. למרות המלצת דו"ח טרכטנברג להפחית את תעריפי התחבורה הציבורית, החל ממחר יעלו המחירים ב-2%. כרטיס נסיעה רגיל, אשר עד עתה עלה 6.40 שקלים, יעלה 6.60 שקלים וכרטיס פרברי יעלה 10.40 שקלים, במקום 10 שקלים כעת. גם מחירי ה"חופשי-חודשי" מתייקרים, כאשר כרטיס בקוד 1 יעלה 256 שקלים, 8 שקלים יותר מהמחיר הנוכחי.

ההתייקרות נובעת מהעדכון החצי שנתי, המתרחש עקב הצמדת המחירים למדד המחירים לצרכן. לעומת זאת, מחירי הכרטיסים הבין עירוניים יוזלו בשקל אחד או שניים, בהתאם להחלטת משרד התחבורה לעודד נסיעה מהפריפריה למרכז. נסיעה מתל אביב לירושלים תעלה 18 שקלים, במקום 20 שקל כיום, נסיעה בין בית שמש לתל אביב תעלה 18 שקלים במקום 19.1 כיום. כרטיס נסיעה מאשדוד לירושלים יעלה 18 שקלים במקום 20, ומאשדוד לרמלה - 18 שקלים במקום 19 כיום.

מלבד ההתייקרות, השימוש בתחבורה הציבורית צפוי להיות בעייתי השבוע בשל שביתת עובדי רכבת ישראל. העובדים הודיעו כי יפתחו בשביתה החל מיום רביעי, במסגרתה תשובש תנועת הרכבות, לסירוגין- יום אחד תיעצר התנועה כליל והתחנות יסגרו, וביום למחרת הן ייפתחו. החלטת ההסתדרות לשבש את תנועת הרכבות התקבלה לאחר שנכשל המשא ומתן שניהל יו"ר ההסתדרות, עופר עיני, במשך חודש עם יו"ר דירקטוריון הרכבת, אורי יוגב, במטרה למצוא פתרון למחלוקת בעניין החלטתה של הנהלת הרכבת להפריט את עבודת התחזוקה של הקרונות החדשים ולהעבירה לידי חברת בומברדיה. ביום רביעי צפויים להיפגש שר התחבורה ישראל כץ ועיני, ולאחריה תתקבל החלטה סופית לגבי השביתה.

כאמור, מחר ייכנסו לתוקף הטבות המס שאישרה הממשלה כחלק מיישום דו"ח טרכטנברג. במסגרתן, בין היתר, יקבל אב עובד לילד עד גיל שלוש עוד שתי נקודות זיכוי, שהן 430 שקלים נטו עבור כל ילד. כמו כן, המכס על מחירם של מאות מוצרי חשמל יופחת. בנוסף, בזכות רפורמת המס שאושרה מוקדם יותר השנה אם עובדת לילד עד גיל חמש תקבל נקודת זיכוי נוספת ממס, ששווה 215 שקלים נטו עבור כל ילד. ראש הממשלה בנימין נתניהו מסר בתגובה, "אנחנו מאשרים את דו"ח טרכטנברג בממשלה פרק, פרק. אישרנו את פרק המיסים, אישרנו את פרק התחרותיות ויוקר המחיה, אישרנו את סעיפי ייעול ושיפור הרגולציה הממשלתית. גם את פרק הדיור וגם את פרק החינוך נאשר".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully