מה מלחיץ את נתניהו?

עד כה נתניהו צלח שורה של קשיים ואחיזתו בשלטון יציבה כתמיד. עם זאת, חוסר ביטחונו ניכר לעין. דן מגן סבור כי עימות עם קיצוני המתנחלים מציב אותו בעמדה לא פשוטה כלל וכלל

דן מגן

מסכן דן כנר, איש מעונב ורהוט, שנאלץ לעבור את ההשפלה. דברי השבח שחלק לראש הממשלה בנימין נתניהו בטקס הזיכרון לחללי אסון הכרמל, העידו על חוסר ביטחון עמוק בלשכת נתניהו, מלבד היותם חסרי טעם ודמיון. הקול קולו של כנר והידיים ידי הלשכה. ומדוע להם שם להיות כל כך נרעשים כדי להאדיר את שם המנהיג? הקואליציה בנויה על יסודות יציבים, כמו אלו עליהם נבנו עשרות אלפי דירות בשטחים בזמן כהונתה.

אומרים על נתניהו 2.0 שלמד את לקחי גרסתו הראשונה כראש ממשלה - הוא למד כיצד "להתנהל". ועם הצלחה קשה להתווכח: במהלך שנתיים ותשעה חודשים של שלטון, הצליח ראש הממשלה לצלוח בידוד עולמי ורוח קרה מוושינגטון, שביתות פרקליטים ורופאים חמורות, אסון טבע בממדים שלא נראו, תחקיר נוקב על כשרות נסיעותיו עם בת זוגו, מאזן אימה פוליטי עם שותפיו לממשלה ובתוך ביתו, מחאה חברתית אותנטית ואופנתית והוא אפילו החזיר את שליט.

אתמול בשעות הערב, עת הדלקת נר ראשון, הגיעה משלחת בכירים לבסיס מפקדת החטיבה המרחבית אפרים שנפרץ על ידי פעילי ימין בשבוע שעבר. ראש ממשלה, שר ביטחון, רמטכ"ל, אלוף פיקוד ועוד קצינים בכירים הדליקו עם החיילים הפשוטים נר ראשון בחג שמציין את מרד היהודים. בסיום הטקס פנתה הצמרת לשוחח עם השורשים – מפקדי הגדודים המשרתים בגזרה. ומה שרואים משם לא רואים מירושלים. הקצינים תיארו מציאות מורכבת למדי, בה היטשטשו הגבולות בין אויב לחבר. "זו שגרה", סיפר אחד ממפקדי הגדודים בהתייחסו לפריצה לבסיס החטיבה, "מקללים אותנו כאילו אנחנו האויב. מי היה מעלה על הדעת שבני עמנו יתנהגו כך?", תמה. לפעמים שיח לוחמים קצר יכול להיות מעורר בהרבה מדיוני קבינט ארוכים.

נאלץ לעשות את הדבר השנוא עליו ביותר - לעשות

פגיעה בפלסטינים, הפקעת קרקעותיהם ומציאות הפרדה בין-גזעית זוחלת, חושב נתניהו לעצמו, אפשר לחיות עם זה. אבל פגיעה ישירה בחיילי צה"ל ורכושו? עד כאן. ראש הממשלה נאלץ לעשות את הדבר השנוא עליו ביותר – לעשות. גם בלשכת נתניהו מבינים שמציאות "תג מחיר", אותה שר הביטחון מכנה "טרור מתוצרת עצמית", מפצלת את האטום הישראלי, היא עלולה להביא להיתוך כור ההיתוך.

והדילמה מתגברת כי כל פעולה שהממשלה תנקוט תשפיע כך או אחרת על מפעל ההתנחלויות כולו. "השוליים כבר רחבים", אמר אלוף פיקוד המרכז לנתניהו בבסיס חטיבת אפרים, "המציאות השתנתה והיא הפכה לקשה", קונן האלוף בפני המפקד העליון. נתניהו הבין ודאי את המסר – הקצינים אומרים לו "הופקרנו ואנחנו מבולבלים", במילים עדינות.

העלמת עין סיטונאית מהפרה של חוקי בנייה ואפילו עידודם, התעלמות מפגיעה של חלקים הולכים וגדלים מקרב המתנחלים בפלסטינים ורכושם ותחושת חוסר-חוק כללי חלחלו עד לשער בסיס החטיבה ואף מעבר לו. לכל זאת היו מעורבות בשתיקתן ממשלות ישראל בעשורים האחרונים. וכמו בשריפה בכרמל – הכל קרה דווקא במשמרת של נתניהו, והוא ישא בתוצאות. ראש הממשלה נמצא כעת בין נוער הגבעות לכוחות מג"ב, בין אלטלנה לתותח הקדוש. דווקא אדם שגו?דל על ברכי ז'בוטינסקי, על ערכי האצ"ל, הוא זה שימגר את המחתרת היהודית החדשה? כלל לא ברור.

אבל מה אשם דן כנר? עשרות שנים מקריא כל תנועה ועיצור כאילו היו מיתרי נבל מקודשים ושמו נקשר לפארסה שכזו. ובכן, דן כנר אשם. נכון, הוא לא כתב את מילות ההלל שנקשרו לראש שמחת נתניהו, אלא שבטקס זיכרון ממלכתי אין מקום לתעמולה פוליטית, ועוד תפורה כל כך בגסות. הידיים ידי נתניהו, אבל מה שייזכר מהתצוגה הצפון-קוריאנית הזאת זה קולו הצח של כנר.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully