שליש ממספר הדבורים בעולם נעלם: עתיד האנושות בסכנה

עתיד האנושות תלוי בהישרדות דבורי הדבש, האחראיות להאבקת 80% מסך הגידולים החקלאיים בעולם, כמו כן, הן מספקות חומרי גלם לתרופות רבות

ליאת לב

חשש גדול בעולם לענף גידול הדבורים עם היעלמו של שליש ממספר הדבורים בעולם. עתיד האנושות תלוי בהישרדות דבורי הדבש. דבורי הדבש אחראיות להאבקת 80% מסך הגידולים החקלאיים בעולם, כמו כן, הן מספקות חומרי גלם לתרופות רבות ובעלות תפקיד משמעותי בתעשיות הטקסטיל, הבשמים והקוסמטיקה העולמיות.

עדויות אישיות

"כך נגמלנו מעישון ויצאנו מקבוצת סיכון"

לכתבה המלאה
30% מאוכלוסיית דבורי הדבש העולמית מתה החל משנת 2008. כוורת דבורים (צילום: ShutterStock)

הפיזיקאי זוכה פרס נובל אלברט אינשטיין עצמו הזהיר כבר לפני 60 שנה כי ארבע שנים בלבד לאחר היעלמות הדבורים, לא תישאר חקלאות ולא יהיה מזון בעולם. זאת מאחר והדבורים מאביקות את הפרחים בשתילי הירקות ובעצי הפרי. בישראל נערכת מועצת הדבש לקידום המודעות לצורך לשמירה על ענף גידול הדבורים. הרצל אבידור, מנכ"ל מועצת הדבש אומר: "מוזר, אך האדם המשוכלל, ששולח אנשים לחלל, ממציא מחשבים להעביר מידע במרחק של מיליוני מיילים, משיט ספינות ענק בים, לא הצליח לחקות את מלאכת ההאבקה של הצמחים, כך שאין תחליף להאבקת צמחים על ידי חרקים ודבורים. עובדה ההופכת את הדבורה לנכס חשוב ביותר לאדם".

מחסור במקורות תזונה איכותיים המחזקים את גוף הדבורה. דבורה בפעולה (צילום: מערכת וואלה!, דיפולט)

למרות התלות הרבה שיש למין האנושי בדבורת הדבש, 30% מאוכלוסיית דבורי הדבש העולמית מתה החל משנת 2008, והסיבות לפגיעה בבריאותן מגוונות. כיום הסביבה שבהן חיות הדבורים בעולם נגועה במספר איומים בריאותיים, ויש בה לרוב מחסור במקורות תזונה איכותיים המחזקים את גוף הדבורה. כדי להתגבר על כך, הדבוראים משתמשים בשיטות שונות ברמה יומיומית לשמירה על בריאות הדבורים העדינה.

היעלמות הדבורים הפכה לאיום אמיתי בשנים האחרונות עם התרחבות שטחי הערים, הבטון והנדל"ן בעולם והצטמצמות האזורים החקלאיים. מומחים בעולם נערכים וחוקרים דרכים חלופיות וכן קמפיינים לעידוד נטיעות מזון צופניות בכדי שיהיה מספיק מזון לדבורים, כמשימות לאומיות.

גידול דבורים הפך למשימה לאומית חיונית. מכוורות (צילום: מערכת וואלה!, דיפולט)

רק החודש פרסם "הגרדיאן" הבריטי מאמר על ניסוי חדש לניסיון לגידול דבורי דבש בערים הגדולות. המאמר מציג ניסיון ליצור מגמה חדשה לגידול דבורי הדבש בתחומי ערים גדולות כמו לונדון, ניו יורק, הונג קונג ופריס, כמשימות לאומיות חיוניות למען המשך קיום האנושות. על פי המאמר, הדבורים מסוגלות לגדול ולהתפתח בערים, בפסגות של גגות, בגנים עירוניים ואפילו במרפסות שיכולות להציע להן מקום מבטחים ויש לכך יתרונות רבים וחשובים. "במילים פשוטות", מתוך המאמר, "אנו חייבים לדבורי הדבש את הנוחות הבסיסית של שגרת חיינו, מהאוכל שאנחנו צורכים, לתרופות שאנחנו צריכים, מהבגדים שאנחנו לובשים וכל זאת בלי לצרוך פריטים יקרים".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully