פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   למה העגבניה יקרה? בגלל פער תיווך של 81.1%

   נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה ומשרד החקלאות מראים על פערים גבוהים מאוד בין מחירי הפירות והירקות לרשתות השיווק לבין המחיר שמשלם הצרכן. האפרסקים, למשל, עולים לנו 86.2% יותר

   מנתונים שפרסמה היום (חמישי) הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה והחטיבה למחקר, כלכלה ואסטרטגיה במשרד החקלאות, עולה כי פערי התיווך - הפערים בין מחירי הירקות והפירות עבור רשתות השיווק, לבין המחיר אותו משלם הצרכן - גבוהים במיוחד. פער התיווך עמד בחודש אוקטובר על כ-56.8%, לעומת פער של כ-53.6% בחודש ספטמבר. המשמעות היא כי המחיר אותו נדרש לשלם הצרכן בחודש זה גבוה ב-56.8% ביחס למחיר אותו משלם הקמעונאי.

   סלט ירקות (נמרוד סונדרס)
   לצרכן זה עולה הרבה יותר, סלט ירקות (צילום: נמרוד סונדרס)

   הפערים בלטו החודש בעיקר בקניית אפרסקים, כאשר הפער בקנייתם עמד על 86.2%. פערים גבוהים נוספים התבטאו בקניית פלפל ירוק - 83%, בקניית עגבניות - 81.1%, מלונים - 75.5%, פרי הדר אחרים - 73.6%, ובננות - 72.5%.

   משרד החקלאות פרסם היום נתונים נוספים, לפיהם סעיף ההוצאה על מזון הינו אחד הסעיפים העיקריים ברשימת ההוצאות של כל משק בית, והוא עומד על כ-1,700 שקלים בממוצע בחודש למשפחה. בתוך כך, עולה מן הנתונים כי "מחאת הקוטג'' לא השיגה את ההשפעה הרצויה על מחיריהם של מוצרי החלב. על פי הנתונים, החלב התייקר ב-1.2%. לעומת זאת, מחיר הגבינות ירד, אך בשיעור ממוצע של 1.1% בלבד.

   עוד בנושא:
   למ"ס: המשפחה הישראלית מוציאה יותר
   הארוחה הביתית התייקרה ב-30% בתוך חמש שנים
   בנק ישראל: נרשמה האטה בקצב עליית המחירים