פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   שבע ערי הפלא של העולם: האם ירושלים תתמודד?

   מיד לאחר תום תחרות שבעת פלאי הטבע של העולם, בה משתתף ים המלח, תצא לדרך תחרות חדשה: בחירת שבע ערי הפלא. על רקע שיקולים פוליטיים ידונו במשרד התיירות: האם להציג את עיר הבירה?

   בעוד הישראלים יישאו עיניהם השבוע בציפייה שים המלח יוכרז כאחד הזוכים בתחרות שבעת פלאי הטבע של העולם, כבר ניצבת בפתח תחרות חדשה: הארגון שיזם את תחרות שבעת פלאי עולם, New7Wonders, הודיע אתמול על תחרות חדשה – בחירת שבע ערי הפלא של העולם, וקרא לגולשים מרחבי העולם להציע את הערים האהובות עליהם. בישראל מקדישים כעת את מרב המאמצים להבטחת זכייתו של ים המלח, אך האם ירושלים או תל אביב בדרך לתחרות דומה?

   עוד על הקמפיין לבחירת ים המלח כאחד משבעת פלאי הטבע של העולם
   פלאי הטבע של העולם: הכירו את מתחרי ים המלח
   גם הפלסטינים רוצים את ים המלח כפלא של העולם
   נתניהו משדל את התלמידים: "הצביעו לים המלח"

   תמונת דיפלוט (מערכת וואלה! NEWS , וואלה)
   הישראלים יישאו עיניהם בציפייה שים המלח יוכרז כאחד הזוכים בתחרות שבעת פלאי הטבע של העולם (צילום: לשכת העיתונות הממשלתית)

   ארגון "שבעת הפלאים החדשים" הוא ארגון שוויצרי פרטי שנוסד לפני כעשור, והחל בקידום קמפיין לא רשמי להכרזה על שבעת פלאי העולם מעשה ידי אדם, כמעין התכתבות עם רשימת שבעת פלאי העולם העתיק, שאף אחד מהם, מלבד הפירמידות בגיזה, לא שרדו. עם תום התחרות ההיא, בה הוכרזו בין היתר הקולוסיאום, העיר העתיקה מאצ'ו פיצ'ו בפרו ופטרה הירדנית כחברים ברשימה, פתח הארגון בתחרות חדשה – שבעת פלאי העולם של הטבע – בה מתמודד ים המלח בימים אלה, ושהזוכים בו יוכרזו ביום שישי, ה-11.11.2011.

   כעת, הכריז הארגון בסוף השבוע על התחרות החדשה – שבע ערי הפלא של העולם, וקרא לגולשים ברחבי העולם להציף את האתר בפניות עד ה-31 בדצמבר. "העולם חווה כרגע תהליך עיור עצום", הסביר מייסד הארגון, ברנרד ובר, והביע תקווה שהתחרות החדשה "תזרז את השיח הכולל על הכל: החל מתכנון עירוני ועד שלטון מקומי, מתיירות ועד ארכיטקטורה".

   למרות שהתחרויות עצמן הן מיזם תיירותי בלבד ובמשרד התיירות מתייחסים אליהם בעיקר כהזדמנות שיווקית, הפוליטיקה הבינלאומית לא נותרת מחוץ לתחום. כאשר הוגשה המועמדות של ים המלח לתחרות שבעת פלאי העולם, דרשו מארגני התחרות כתנאי לכך שיתוף פעולה של ישראל, ירדן והפלסטינים. במקביל, קידמו שלושת הצדדים את המועמדות, אך פניות ישראליות לשיתוף פעולה נדחו על ידי הפלסטינים, ובשבוע שעבר קיימה הרשות הפלסטינית מסיבת עיתונאים בה הסבירה כי היא משתתפת בקמפיין המשותף "כדי לבסס את הזכות הפלסטינית על ים המלח, שחלק מחופיו נכבשו על ידי ישראל באופן המפר את החוק הבינלאומי". בישראל, מנגד, הביעו צער על עירוב הפוליטיקה במיזם התיירותי. יש לשער כי ייתכן ודרישה דומה לשיתוף פעולה תוצב במידה שירושלים תוגש כמועמדת לתחרות הערים, אך אל מול הבעייתיות הפוליטית של ירושלים, דווקא תל אביב עשויה ליהנות ממועמדות ישראלית מובילה.

   מלוא הכוחות כרגע - לקמפיין ים המלח

   במשרד התיירות הדגישו הערב כי כרגע מוקדשים מלוא הכוחות למאמץ מרוכז בשבוע האחרון לקידום זכייתו של ים המלח כאחד משבעת פלאי תבל. אחרי ראש הממשלה, בנימין נתניהו וחברי הכנסת, בשבוע שעבר גם ראשי הערים בתל אביב, אשדוד וחיפה התגייסו למאבק והקימו עמדות הצבעה בבנייני העיריות בהם קראו לעוברים ושבים לשלוח מסרוני SMS עבור ים המלח, ושר התיירות, סטס מיסז'ניקוב, אף ייצא השבוע לביקור ביריד תיירות בלונדון, שם ינסה לגייס קולות נוספים.

   לפי ההערכה, כמיליארד בני אדם ברחבי העולם צפויים להצביע בתחרות, וים המלח זקוקה לכ-300-400 מיליון קולות על מנת להיבחר. לדברי שר התיירות מיסזנ'יקוב, "זכיית ים המלח תביא כחצי מיליון תיירים חדשים, תתרום לכלכלה ולתעסוקה ותתרום לשיפור דמותה של ישראל. עם סיום התחרות נבחן את צעדינו בקשר לתחרות החדשה".

   לפניות לכתבת: tal_sh@walla.net.il