הפתרון לסכסוך: שלום בין שווים

  • יהושוע סובול
יהושוע סובול

למשא ומתן יש ערך אם הוא מתקיים בין שני גופים שווים במעמדם. אין שום ערך ושום סיכוי לתוצאה חיובית במשא ומתן שמתקיים בין זאב לכבש, או בין שליט עריץ לאזרח חסר עוצמה הנתון לשרירות ליבו ולחסדיו של העריץ. המקרה של אחאב וכרם נבות או פרשת דוד, בת שבע ואוריה הם דוגמאות טובות למה שקורה כאשר שליט רב-עוצמה חושק בכרם ששייך לישות שעוצמתה פחותה מעוצמת השליט, או כאשר ריבון כל-יכול חושק באישה הנשואה לנתין של אותו ריבון. בשני המקרים הסיפור התנ"כי מסתיים בחיסול ממוקד של הנתין הנתון לחסדי השליט.

אילו נבות היה ריבון בטריטוריה שהיתה נחלתו, ואילו עמד לרשותו מנגנון השווה בעוצמתו למנגנון שעמד מאחורי אחאב, היה אחאב נאלץ לקיים עם נבות משא ומתן בין שווים על מנת לרכוש ממנו את הכרם שבו חשקה נפשו. ייתכן שנבות היה עומד בסירובו למכור את הכרם לאחאב. אבל ייתכן גם שהיה מסכים למכור את כרמו תמורת מחיר שהיה סביר בעיניו. ואולי היה מציע לאחאב עיסקה של חילופי שטחים: אתה רוצה את הכרם שלי, תן לי בבקשה תמורתו את הבוסתן שלך.

יש כמובן גם משאים ומתנים אחרים שמתקיימים בין ארגון בעל עוצמה רבה לבין אזרח נטול עוצמה.

כזה הוא משא ומתן שמתחיל בביקור של שני ברנשים במסעדה שנפתחה זה לא מכבר. הברנשים מבקשים מבעל המסעדה החדשה להסתגר איתם לכמה דקות בחדר אחורי, שם הם חולקים לו שבחים על המסעדה היפה ועל ילדיו הנחמדים, ואומרים לו שחבל מאוד אם המסעדה תעלה באש ומציעים לבעל הבית המבוהל עיסקה שהוא לא יכול לסרב לה.

לפני שבחורינו הטובים מסתלקים, הם מבהירים לבעל המסעדה שכל פנייה למשטרה תיחשב לצעד חד-צדדי, ואז גם הם ינקטו צעדים חד-צדדיים, שכרגע אין טעם לפרט באוזניו...

כמו שמכולת פינתית לא יכולה לנהל משא ומתן סביר מול קונצרן ענק שמנהל עשרות קניונים, כך אין רשות חסרת סטטוס ברור יכולה לצפות למשא ומתן הוגן מול מדינה שהיא מעצמה צבאית ששולטת על שטחי הרשות. כדי שהרשות תוכל לקיים משא ומתן מול מדינת ישראל היא חייבת, בראש ובראשונה, לזכות במעמד של מדינה שוות זכויות וחובות במסגרת האומות המאוחדות.

רק מדינה שהחוק והמשפט הבינלאומי מגן עליה יכולה לנהל משא ומתן מול מדינה החזקה ממנה מבחינה צבאית וכלכלית.

הדרישה שהרשות תעשה שלום עם ישראל ורק אחר כך תסכים ישראל להעניק לה סטטוס של מדינה היא לעג לרש כאשר ישראל עושה בשטחים המיועדים למדינה הפלסטינים כבתוך שלה.

איך אמר איינשטיין? "שלום לא מתקיים בכוח. שלום מבוסס על הבנה ועל הסכמה הדדית". וניתן להשיג שלום רק במשא ומתן בין שווים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully