פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   אובאמה: במצב רעוע

   במהלך ביקורי בניו יורק נפגשתי עם חברים שהיו בעבר בעמדות חשובות והיום מתבוננים בפוליטיקה האמריקנית בעיניים סקרניות ודעתניות. עוד טרם בואי קראתי מאמרים בכתבי עת שהיו חלוקים על אודות סיכוייו של הנשיא ברק אובאמה להיבחר בשנית.

   אובאמה מגיע לקו הישורת האחרונה עם הישגים מעטים, כולל חוק הבריאות החשוב אבל הבעייתי מצד חלק מציבור הבוחרים. הוא מצטייר כמנהיג עם דרך שלא הוגשמה ושל נאומים מעולים. התחושה היא שהפער בין הציפיות למימושן יפיל את אובאמה. מרבית חבריי מסכימים להערכה, וטוענים שגם מנקודת ראות כלכלית וגם מנקודת הראות של הצורך לצבור 720 אלקטורים, מצבו של הנשיא האמריקני רעוע. אובאמה אינו מחוז החפץ של המצביע הלבן. הוא גם לא היה כזה בעת שנבחר. אבל הפער גדל שעה שחלק מהבוחרים הבלתי מזוהים מפנים לו עורף.

   במבחני אהדה אישית אובאמה מוביל על המועמדים הרפובליקנים

   לכאורה ברק אובאמה, המנהל קמפיין אישי עמוס הופעות, עלול להפסיד באוהיו, בוויסקונסין, בפנסילבניה ובמישיגן, ואז סיכויו להיבחר בשנית מועטים. אבל חבריי הפנו אותי לשני מרכיבים חשובים העשויים להשפיע על הבחירות לנשיאות. האחד, במבחני אהדה אישית אובאמה מוביל בשיעור ניכר על המועמדים הרפובליקנים. מדד זה אינו מדד הבחירה, אבל הוא מצביע על אהדה. המרכיב השני הוא הצניחה הגדולה באהדה לקונגרס הרפובליקני. ראשי הקונגרס מצטיירים כמי שמוכנים לסכן את הכלכלה האמריקנית, ובלבד שהנשיא ייכשל בכל יוזמותיו הכלכליות. לכן אובאמה הופך את האיבה לקונגרס לגולת הכותרת של הקמפיין שלו.

   הוא טוען שהקונגרס מכשיל כל הידברות משיקולים זרים. זו אחת הסיבות שהמפלגה הרפובליקנית, שסיכוייה לזכות בנשיאות טובים, מתלבטת קשות בזהותו של מועמד מנצח, אובאמה ועימו מפלגתו, מייחלים לבחירת מועמד אוונגליסטי כריק פרי שאותו הם עשויים לנצח. מבין המועמדים הקיימים, היחיד שעשוי לגבור על אובאמה הוא המושל לשעבר מיט רומני, שמדבר לציבור הבוחרים הבלתי מזוהים ועשוי גם למשוך בוחרים דמוקרטים "מתנדנדים". אבל רומני לא אהוד על הממסד הרפובליקני וגם היותו מורמוני אינה מעלה את סיכוייו.

   אובאמה אינו אובאמה לו חבריי פיללו

   כמי שמכיר את ניו יורק שנים רבות, אני חש יותר ויותר את דעיכת האתוס הלאומי של ארה"ב כמדינה חזקה וכמעצמה בלתי מעורערת. רוב האנשים, כולל בעלי האמצעים, חיים בתחושת חוסר ודאות. אובאמה מאמין בסיכוייו להיבחר בשנית וסבור כי גם הרכב הקונגרס ישתנה. אבל אובאמה, בעיני חבריי, אינו אובאמה אשר לו פיללו, והוא עתה ברירת מחדל ליברלית לעומת מועמדים שמרנים אשר חלקם אינם מאמינים בתהליכי האבולוציה ואף מקדשים את הקפיטליזם הקלאסי, שפשט רגל בכל רחבי העולם.

   אני עדיין סבור שלרפובליקנים סיכוי עודף בבחירות לנשיאות. אבל אובאמה יגלה יכולת מאבק ותמרון במאבקו על תקופת כהונה נוספת.