חברת S&P העלתה את דירוג האשראי של ישראל ל-A+

זריקת עידוד נשלחה לכלכלה הישראלית עם פרסום החלטת חברת דירוג האשראי S&P להעלות את דירוגה של ישראל ל-A+. שר האוצר יובל שטייניץ: "תעודת כבוד למדינת ישראל ולמדיניות הכלכלית"

TheMarker
09/09/2011

חברת הדירוג S&P הודיעה לפני זמן קצר כי היא מעלה את דירוג האשראי של מדינת ישראל לרמה של "A+" עם תחזית "יציבה". בהודעתה ציינה החברה כי העלאת הדירוג משקפת את המדיניות המאקרו-הכלכלית האחראית שבה נקטה ישראל בתקופת המשבר העולמי, ואת הצמיחה הגבוהה במשק. נציגי החברה ציינו כי ישראל נמצאת במסלול אמין להמשך הורדת נטל החוב ולשיפור נוסף של החשבונות החיצוניים של המדינה.

החברה מדגישה לחיוב את המדיניות התקציבית האחראית, התומכת בהורדת יחס חוב-תוצר, ואת ההכנסות הצפויות מהמיסים על תגליות הגז שיתמכו במגמות אלו גם בעתיד. חברת הדירוג מציינת בהודעתה, כי היא מסתמכת על ההנחה שהמחאה החברתית בישראל לא תשפיע על המשך הורדת החוב הציבורי.

הנציגים מאמינים כי המחאה החברתית לא צפויה להשפיע על המדיניות הכלכלית האחראית להורדת יחס חוב תוצר והמשך השמירה על המשמעת התקציבית.

טוב לדעת (מקודם)

הסוד לשיפור חיי המין שלכם – כעת במבצע מיוחד

מוגש מטעם "גברא"
"מצבו הטוב של המשק הישראלי הוא תוצאה של המדיניות התקציבית של הממשלה והאוצר"(צילום: מגד גוזני)

עוד ציינו נציגי החברה כי החלטתם נתמכת על ידי העובדה שהכלכלה הישראלית משגשגת ויציבה, בעלת מוסדות חזקים ומשמעת תקציבית מתמשכת ומוכחת. כמו כן ציינו, כי ההסכמה הפוליטית הרחבה לגבי ריסון תקציבי ומשמעת פיסקלית סייעה בהורדת החוב הממשלתי משיעורים הסטורים גבוהים לרמה של 75% מהתוצר נכון לסוף שנת 2010.

על אף העלייה במחירי הדיור, לא רואים בחברת S&P סיכון למערכת הפיננסית ומציינים לחיוב את הפיקוח ההדוק והניהול השמרני יחסית של הבנקים בישראל. נציגי החברה הזכירו כי הסיכון הגיאופוליטי ממשיך להעיב על דירוג הכלכלה הישראלית אך ציינו כי סיכון זה מקוזז בחלקו על ידי תמיכה של ממשלת ארצות הברית.

נגיד בנק ישראל סטנלי פישר בירך על ההחלטה, ואמר כי הוא שמח על ההכרה בהשגים של המשק הישראלי. הנגיד הוסיף כי מצבו הטוב של המשק הישראלי הוא תוצאה של המדיניות התקציבית של הממשלה והאוצר, המדיניות המוניטרית של בנק ישראל והפעילות המוצלחת של הסקטור העסקי על רקע מדיניות זאת.

פישר: "אני מברך על כוונת הממשלה והאוצר להמשיך ולשמור על מדיניות תקציבית אחראית תוך שמירה על מסגרת תקציבית בעיקר נוכח המציאות הכלכלית העולמית המורכבת שצפויה להשפיע גם על המשק הישראלי. אני מאמין שהמשק הישראלי ימשיך להצדיק את האמון שניתן לו בהעלאת הדירוג. אנו בבנק ישראל מתכוונים להמשיך לתרום לצמיחה וליציבות המשק דרך מדיניות מוניטרית אחראית, שתכוון לשמירה על יציבות מחירים, תרומה לצמיחה ולתעסוקה ושמירה על יציבות המערכת הפיננסית".

"מדובר בהתמודדות מוצלחת עם המשבר העולמי שמאיים על כלכלות העולם המערבי"(צילום: עומר מירון)

שר האוצר יובל שטייניץ, שביקש לפני כחודש ממשלחת הדירוג של S&P לבחון ברצינות את העלאת הדירוג של ישראל, ציין בסיפוק כי "מדובר בתעודת כבוד מרשימה לכלכלה הישראלית, ולהתמודדות המוצלחת עם המשבר העולמי שמאיים מזה שלוש שנים על כלכלות העולם המערבי. ההישג בולט במיוחד על רקע משבר החובות והאבטלה ההמונית שפגעו בדירוג האשראי של מדינות רבות בעולם. העובדה שחברת הדירוג ציינה את נושא תגליות הגז כאחת מנקודות החוזק של כלכלת ישראל מעידה על חשיבות המהלך של גיבוש מודל כלכלי שמבטיח למדינה הכנסות משמעותיות מפיתוח מאגרי הגז באמצעות ועדת ששינסקי".

"יחד עם זאת, אסור למדינת ישראל לנוח על זרי הדפנה", הוסיף שטייניץ. "המשבר הגלובלי המתחדש מחייב אותנו להמשיך ולשמור ביתר שאת על מסגרות התקציב, ועל עקרונות המדיניות הכלכלית שאותן מדגישה החברה בהודעתה".

החשבת הכללית, מיכל עבאדי-בויאנג'ו, הוסיפה: "הודעתה של חברת S&P בתקופה זו, בה העולם מצוי במשבר כלכלי עמוק, מעידה על חוסנה של הכלכלה הישראלית ומחזקת את החשיבות בהמשך הקטנת נטל החוב הציבורי".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully