תמונת היום: גור קוף סנאי תופס טרמפ על הגב של אמא

מאשה, קופת סנאי בגן חיות קראסנויארסק בסיביר, רוסיה, נושאת את גורה בן החודש וחצי על גבה, 26 אוגוסט 2011 (צילום: רויטרס)

31/08/2011

קוף סנאי הוא קוף קטן שוכן עצים הנפוץ במרכז ובדרום אמריקה וחי בעיקר ביערות הגשם שבמישורי האמזונאס. פרוותו קצרה בצבע ירוק זית עד אדמדם באזור הגב וצהבהב באזור הבטן ובקצוות הגוף. גרונו ואוזניו לבנים ופיו שחור. גובהו בין 25-35 ס"מ פלוס זנב שאורכו בין 35-42 ס"מ ומשקלו כ-1 ק"ג בלבד. בחודשים שלפני עונת ההזדווגות הזכרים עולים דרסטית במשקלם (עד כ-20%).

קוף הסנאי חי בקבוצות של כ-15 עד 65 פריטים ואינו יורד לקרקע לעולם. תנועתו בין הענפים מהירה להפליא, אך הוא אינו קופץ בין ענפים שמרחקם האופקי עולה על שני מטר.

קוף הסנאי הוא אוכל כל, בעיקר חרקים ופירות, בהתאם לעונה. בנוסף, הוא משלים את תזונתו עם פרחים, ניצנים ואף עלים, ולעתים אף ביצים ובעלי חוליות כגון עטלפים וציפורים קטנות.

קופי הסנאי מתקשרים באמצעים קוליים והרפרטואר שלהם כולל כ-25 עד 30 צווחות המשמשות לצורכי משחק, חברה ואזהרה.

מערכת הרבייה של קופי הסנאי היא פוליגמית, אך בדרך כלל זכר אחד או שניים - אלו שהשמינו הכי הרבה ב'תקופת ההשמנה' מרביעים את רוב הנקבות. הזכרים מסתמכים על רמזי ריח בקביעת המוכנות המינית של הנקבה.

הנקבה ממליטה בעונת הגשמים לאחר הריון בן 150-170 יום ומטפלת בגורים לבדה (לעתים הזכרים מסייעים בהגנה מפני טורפים). את החודש הראשון לחייו מבלה הצאצא במגע ישיר עם אימו, בדרך כלל תוך שהוא רכוב על גבה, כמו בתמונות כאן.

בגיל 5-7 שבועות הוא מתחיל להיפרד ממנה ולשחק עם בני גילו - פעילות התופסת מקום מרכזי לכל אורך חייו.

הנקבות מגיעות לבגרות מינית בגיל 3, הזכרים בגיל 5. תוחלת חייהם בטבע כ-15 שנה, ובשבי עד לגיל 20 שנה.

וידאו: האונרג אוטן שמוכיח - מוצאנו מן הקופים

שאלות בעלי חיים לווטרינר המדור? מומחיות התנהגות החתולים? או מאלף הכלבים? - כתבו לנו

גור קוף סנאי בן חודש וחצי על גב אמו מאשה בכלוב באוויר הפתוח בגן חיות רוייב רוצ'י (Royev Ruchey), קרסנויארסק, סיביר, רוסיה, 26 אוגוסט 2011. רויטרס
גור קוף סנאי בן חודש וחצי על גב אמו מאשה בכלוב באוויר הפתוח בגן חיות רוייב רוצ'י (Royev Ruchey), קרסנויארסק, סיביר, רוסיה, 26 אוגוסט 2011(צילום: רויטרס)
גור קוף סנאי בן חודש וחצי על גב אמו מאשה בכלוב באוויר הפתוח בגן חיות רוייב רוצ'י (Royev Ruchey), קרסנויארסק, סיביר, רוסיה, 26 אוגוסט 2011(צילום: רויטרס)
  • קופים
  • גני חיות

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully