פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   רצוי: נוסח התנצלות צמחוני

   דיפלומטים אמריקנים הופתעו אתמול מהודעתו של בנימין נתניהו להילארי קלינטון שישראל לא תתנצל בפני טורקיה. הם הבינו כי התכוון להשיג רוב לעמדה המצדדת בהתנצלות חלקית כפי שניסח הנציג הישראלי לשיחות ד"ר יוסי צ'חנובר. ההכרעה היתה בין עמדות משה (בוגי) יעלון ואביגדור ליברמן לבין אלה של אהוד ברק ודן מרידור וגם בתוך כל אחד מהצמדים היו הבדלי ניסוח.

   תמצית עמדת יעלון-ליברמן ברורה: אילו גילתה טורקיה עניין בהתנצלות הדדית היתה הבעיה קלה לפתרון. אך רג'פ טאיפ ארדואן תבע התנצלות מפורשת של ישראל תוך שלילת קביעתה של ועדת האו"ם בראשות ג'פרי פאלמר כי לישראל זכות להטיל סגר על עזה. אילו התנצלה ישראל באורח חדצדדי היה ארדואן מנצל זאת כדי לחזק את מעמדה של טורקיה במזרח התיכון ואילו מדינת היהודים היתה נתפסת כנחלשת חבוטה. אסור לשדר מסר של אין אונים. ממילא היחסים לא היו שבים לאיתנם. חילופי המודיעין האינטימיים מהעבר אינם אפשריים בשל החשש כי טורקיה תמסור מידע לאויבי ישראל. הסחר ממילא מצוי בעלייה. ההימנעות מקשר ביטחוני-מסחרי היא בעיקר פרי עמדה ישראלית ולא טורקית. בנתונים אלה כבוד לאומי יחזק את מעמדה של ישראל במזרח התיכון.

   "לא יהיה שיקום"

   גם תמצית עמדת ברק-מרידור ברורה: לישראל יש עניין להוריד את הנושא מסדר היום. דו"ח פאלמר הממתין לפרסום טוב לישראל בכל הקשור ללגיטימיות של הסגר אבל עלול לסבך חיילים רבים בערכאות משפטיות בינלאומיות מפני שקבע כי נעשה שימוש מופרז בכוח. גם היועצים המשפטיים למיניהם צידדו בהתנצלות בעיקר שניסוחה מוגבל - מתנצלים על טעויות שנעשו במבצע אם היו כאלה. מרידור הציע להתנות את ההתנצלות בחידוש ימינו כקדם. אך טורקיה ממאנת. לעומת זאת אמש כבר הגיב ארדואן בתקיפות על הודעת נתניהו והבהיר כי לא יהיה שיקום ליחסים הדיפלומטיים. ברור שיעמיד את ארצו לצד התביעות המשפטיות נגד ישראלים וישתתף במסע התקיף של הרשות הפלשתינית להכיר בה ויוריד את דרג הייצוג משגרירות לצירות. שום תועלת לא תצמח לישראל.

   הברירה בין שתי העמדות אינה קלה. בכל זאת נראה כי זו המבקשת להתפייס חלקית עם טורקיה מנצחת בנקודות. בעיקר מפני שאנקרה עלתה על נתיב של עימות עם איראן ומתנגדת לממשלו הרצחני של בשאר אסד. גם מפני שלישראל יש עניין למקד את מאמציה הדיפלומטיים בזירה אחת - לקראת עצרת האו"ם שתדון בהכרה בפלשתין - ולא לפזר את יכולת השכנוע שלה שהיא ממילא דלילה על פני כמה נושאים. בעידן שבו ישראל דוחה פניות אמריקניות בנושא הפלשתיני יש משקל לרצון ליישר איתה את ההדורים בפרשה כלשהי. שקלא וטריא לו היה הדבר בידי הייתי מאמץ את נוסח ההתנצלות שהוא צמחוני למדי ומבטיח כי טורקיה תחדל מלעסוק במשט המרמרה ממאי 2010.