וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

פרסום ראשון: ספר חדש באזרחות - "הפליטים הפלסטינים לא גורשו"

18.8.2011 / 9:30

שני ספרים חדשים יחליפו את הספר הוותיק "להיות אזרחים בישראל", לגביו נטען כי הוא נוטה לשמאל. מחבר אחד הספרים נחשב לבעל נטיות ימניות ואף הביע תמיכה בעמדות של תנועת "אם תרצו"

לקראת שנת הלימודים שבפתח, אישר שר החינוך, גדעון סער, את הפצתם של שני ספרי לימוד נוספים למקצוע האזרחות, מלבד הספר היחיד שהיה קיים עד היום. השקתו של הספר החדש, "משטר ופוליטיקה בישראל", אשר עומד כסמן ימני פוליטי מובהק מול הספר היחיד שנלמד בעשור האחרון "להיות אזרחים בישראל" שייצא מתוכנית הלימודים, התאפשרה לאחר מלחמת עולמות מקצועית ופוליטית שהתנהלה בשנה האחרונה בין בכירים במשרד החינוך, והגיעה לבירור על שולחנו של השר.

ד"ר צבי צמרת, יו"ר המזכירות הפדגוגית במשרד, אמר כי בספר הישן ישנן הטיות פוליטיות ברורות לשמאל והוצאתו מתכנית הלימודים, יחד עם הוספתם של שני הספרים החדשים, מהווה "בשורה משמחת פלורליסטית וגדולה בלימודי האזרחות". על פי מסמכים שחוברו על ידי גורמים מקצועיים במשרד, ההטיות לכאורה בספר מתרכזות בשלושה תחומים: ציונות ויחסי יהודים וערבים, תפיסות עולם בשאלות חברתיות וכלכליות וענייני דת ומדינה. המסמכים שהובאו לעיונם של שר החינוך ומנכ"ל משרדו מעידים גם על טעויות מקצועיות רבות הנוגעות הן לעובדות היסטוריות, והן לניתוחן המקצועי.

גורמים בכירים במשרד החינוך טוענים כי חלק מן הטעויות בספר מעידות על בורות מקצועית לשמה, אך כי רבות מהטעויות אינן אלא הטעיות מכוונות, הנובעות מתפיסה פוליטית שמאלנית, המונהגת בשנים האחרונות על ידי ד"ר אדר כהן, המפקח על לימודי מקצוע האזרחות במשרד. כהן מזוהה בשנים האחרונות על ידי אנשי המשרד כבעל קשרים ופעיל במכון הישראלי לדמוקרטיה ובאגודה לזכויות האזרח.

פרופ' דיסקין שחיבר את הספר החדש, לעומתו, מזוהה עם הימין המתון במפה הפוליטית, וצוטט בעבר כתומך בממצאי דו"ח הפעילות האקדמית ה"אנטי ציונית" שפרסמה תנועת "אם תרצו", כאשר אמר בחודש מאי 2010: "אם אתם שואלים האם הדו"ח של 'אם תרצו' נכון? האמת שהוא מתון".

"תומכים בזכויות לערבים? מערערים זכות קיום ישראל"

סוגיית המחלוקת באשר לסיבה שבגללה עזבו פלסטינים בישראל את בתיהם מתוארת בספר בחדות מופגנת: "אין ספק שחלק גדול מן הפליטים לא גורש מישראל, אלא עזב מרצונו... אין ספק כי אונר"א תורם להנצחת בעיית הפליטים". אונר"א, ארגון הסעד והתעסוקה של האו"ם לפליטים פלסטינים, מתואר בהמשך גם כגורם מרכזי באי פתרונה של בעיית הפליטים.

עוד נכתב בספר בנושא ה"שסע הלאומי" וזכויות האזרחים כי "יש לזכור כי רבים מהתומכים בהענקת זכויות קבוצתיות לערביי ישראל, אכן מערערים על זכות קיומה של ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי". עוד כותב פרופ' דיסקין, כי אחד הסימנים למידת הניכור של ערבים בארץ ישראל היא אופן הצבעתם בבחירות לכנסת. "אפשר לקבוע כי הן על פי שיעורי ההצבעה בבחירות לכנסת, והן על פי אופיין של המפלגות שזכו לתמיכה, אנו עדים לניכור הולך וגובר ...", כך נכתב.

את המחלוקת לגבי התפיסה האזרחית ההיסטורית ה"נכונה יותר", יצטרכו לפתור מנהלי בתי הספר, בבואם לבחור את ספר הלימוד. ממשרד החינוך נמסר בתגובה כי "תכנית הלימודים באזרחות נקבעת על ידי ועדת המקצוע, שאישרה לאחרונה את תכנית הלימודים המעודכנת. כמו כן אושרו שני ספרי לימוד חדשים באזרחות, וצפויים להיות מאושרים שני ספרי לימוד נוספים, כך שיתאפשר מגוון של מקורות לימוד. משרד החינוך מגנה התקפות משולחות רסן על מפמ"ר אזרחות והניסיונות לתיוגו הפוליטי".

עוד על לימודי האזרחות:
על רקע הסערה סביב לימודי אזרחות: הממונה על תוכניות הלימוד פורש
צבי צמרת: "הרצל לא היה מרוצה ממערכת החינוך"
"שר החינוך מעכב לימוד הנרטיב הערבי בבתי הספר"

לפניות לכתב: bobi1979@walla.com

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully