התרגשות בספארי רמת גן: נולדה חתולת חולות נדירה

ההמלטה היא תוצאה של מאמצי רבייה כלל עולמיים המתקיימים בגני חיות רבים מזה מספר שנים. לגורה הקטנטנה עדיין אין שם, אך היא מקור לגאווה ושמחה גדולה

ליהי שורש
זן אשר נכחד מאזורנו. גורת חתול החולות ואימה רותם בספארי רמת גן (צילום: מערכת וואלה!, דיפולט)

חתול החולות, חתול בר קטן שנפוץ היום בצמצום רק במדבריות אפריקה ואסיה, חי עד לפני מספר שנים בארץ, בעיקר באזור הערבה. התרחבות ההתיישבות האנושית באזור, כמו גם התרחבות השטחים החקלאיים , גרמו להתרבות המכרסמים ולכן גם להתרבות זאבים ותנים - טורפים אשר חיסלו אט אט אוכלוסיית חתול החולות. בראשית שנות ה-90 נותרו חתולי חולות רק בשטח מצומצם בערבה ובעיקר בין חצבה ועין-יהב, אך עם חתימת הסכם השלום עם ירדן וחילופי השטחים שנלוו להסכם זה, עבר שטח המחייה הישראלי של חתול החולות לירדן ובסופו של דבר הוא נכחד מאזורנו. כיום נעשים מאמצים לעידוד רבייה בשבי של חתול החולות.

טוב לדעת (מקודם)

פתרון מדוייק לכאבי רגליים וגב בחצי שעה - ובמחיר מדהים

לכתבה המלאה
(צילום: מערכת וואלה!, דיפולט)
(צילום: מערכת וואלה!, דיפולט)

במסגרת מאמצים אלו, לפני כ-3 שנים הגיע "סלע", חתול חולות זכר מפולין, אל הספארי ברמת גן. שנה וחצי לאחר מכן הצטרפה אליו נקבה בשם "רותם" שהובאה מגרמניה למטרת זיווג. אחרי היכרות של כחצי שנה, נראה שהשניים מסתדרים היטב, ואכן לפני כשנה המליטה רותם שני גורים, אך למרבה הצער, הם לא שרדו. לפני כשלושה שבועות הבחינו עובדי הספארי בהתנהגות מעט מוזרה של הנקבה, ואכן באותו לילה אחרי הריון שנמשך כחודשיים היא המליטה גורה במאורתה. רק לאחר ארבעה ימים הוציאה הגורה הקטנה שנולדה במשקל של כמאה גרם את ראשה מחוץ למאורה וגרמה להתרגשות גדולה בקרב העובדים.

(צילום: מערכת וואלה!, דיפולט)
(צילום: מערכת וואלה!, דיפולט)

חתול החולות הוא מין קטן שמשקלו מגיע ל-2 ק"ג ואורכו ל-50 סנטימטרים. סביבתו הטבעית של חתול החולות היא, כאמור, במדבריות ואיזורים צחיחים ולכך גם מותאם גם גופו. הוא בעל פרווה בצבע חול שנועדה להסוות אותו בשטח מחייתו. רגליו שעירות יותר ביחס לגופו ומוגנות בכריות מיוחדות המקלות על הליכתו בחול החם ומחרישות את צעדיו. גם מבנה הראש הרחב ואוזניו המחודדות נועדו להסוואה ולחידוד השמיעה. חתולי החולות פועלים בלילה כאשר את מרבית היום הם מבלים במאורה ורק עם רדת החשיכה הם יוצאים אל השטח. מספרם של חתולי החולות בטבע היום אינו ידוע. כ-200 חתולי חולות מוחזקים בגני חיות בארץ ובעולם למטרות זיווג. שגית הורוביץ דוברת הספארי ברמת גן מוסרת כי "הקושי בתוכנית הריבוי נובע בחלקו מעובדה שהרבה פעמים קשה למצוא זוגות שייסתדרו ביניהם. גם אם הם מסתדרים לא תמיד זה מצליח. בנוסף, נקבת חתול החולות ממליטה גור אחד או שניים בכל המלטה, כך שהתהליך הוא ארוך יחסית". לפני מספר שנים היה ניסיון שכשל להחזיר את אוכלוסיית חתולי החולות לאיזור הערבה. עם זאת, המאמצים נמשכים.

כעת מחכים בספארי שהגורה החדשה תגיע לבגרות מינית בגיל שנתיים ותוכל להצטרף לתוכנית הריבוי בארץ או בעולם. עד אז, מנסים לחשוב על שם יפה לגורה שמתחיל באות ר' כמו אימה וגם מתקשר למדבר.

(צילום: מערכת וואלה!, דיפולט)
(צילום: מערכת וואלה!, דיפולט)
(צילום: מערכת וואלה!, דיפולט)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully