"הפסדנו 30 מיליארד במסים עקב המשבר העולמי"

הממונה על הכנסות המדינה באוצר אמרה בכנס של ארגון סטפ העולמי כי נטל המס בישראל יעלה ב-2012 לשיעור של 34% מהתמ"ג. ישראל במקום ה-18 מקרב 34 מדינות ה- OECD

מוטי בסוק

"המשבר הכלכלי העולמי הביא לאובדן של 30 מיליארד שקל הכנסות ממסים בשנים 2009-2007. בהשוואה עולמית, נטל המס בישראל נמצא בירידה". כך אמרה אתמול רו"ח פרידה ישראלי, הממונה על הכנסות המדינה באוצר, בכנס של ארגון סטפ העולמי.

לדברי ישראלי, "נטל המס, כאחוז מהתוצר, יעלה בשנים 2011 ו-2012 לשיעור של 33.4% ו-34% (בהתאמה) מהתוצר המקומי הגולמי, לעומת 31.5% ב-2010. נתונים אלו ממקמים את ישראל במקום ה-18 מקרב 34 מדינות ה-OECD".

ארגון סטפ העולמי, המאגד עו"ד ורו"ח העוסקים בנאמנויות ובעיזבונות, ערך אתמול את הכנס שלו בתל אביב. את הכנס ארגנו עו"ד אלון קפלן, נשיא הסניף הישראלי של הארגון, ועו"ד מאיר לינזן, יו"ר הסניף.

ישראלי ציינה, כי המשבר הכלכלי העולמי הביא לירידה של 4%-5% בנטל המס כשיעור מהתוצר ומשמעות הדבר אובדן הכנסות של כ-30 מיליארד שקל. שיעור נטל המס בשנות המשבר 2009-2007 ירד עד ל-31.4% מהתוצר. לדבריה, "יש קשר ישיר ומיידי בין המחזור העסקי לבין ההכנסות ממסים ומכאן הירידה בשיעור נטל המס, אך בסך הכול צלחנו יפה את המשבר ועתה, עם ההתאוששות במחזור העסקים, אנו עדים לעלייה בנטל המס".

לדברי ישראלי, בהשוואה למדינות ה-OECD נטל המס בישראל נמצא בירידה מתמדת מאז שנת 2000, לאחר שקודם לכן היה גבוה בשיעור של 3%-4% בהשוואה מיתר מדינות הארגון. הדבר נובע מהפחתה יזומה של מיסי חברות ומסים על יחידים, דבר שמגביר את האטרקטיביות של הכלכלה הישראלית. עם זאת, בעוד נטל המס הישיר ממקם את ישראל בתחתית טבלת המדינות, הרי נטל המס העקיף מעמיד את ישראל במקום החמישי מקרב מדינות הארגון.

"אין ספק שנטל המס העקיף בישראל הוא גבוה בהשוואה בינ"ל והוא מגיע לכ-50% מסך כל היקף המיסוי בארץ. ישראל יכולה להצביע על ירידה גדולה בנטל המס הישיר אך המס העקיף, מע"מ ומיסי הוצאה אחרים, מציב את ישראל במיקום גבוה בטבלת המדינות", אמרה ישראלי.

לדברי ישראלי, הפרוגרסיביות בשיטת המיסוי הישראלית היא מן הגבוהות בעולם, דבר שבא לידי ביטוי בשונות הנטל המוטל על העשירונים השונים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully