מצבנו הכלכלי: טוב, וזו עובדה

חזי שטרנליכט

אחת הבעיות האנושיות הידועות, גם בתחום הכלכלי, היא לדעת מתי טוב לך ומתי לא. וכפי שלומדים בסופו של דבר, זה עניין יחסי. אתה מגלה שחיית בתקופה טובה רק בדיעבד, כשהכוחות המשככים של הנוסטלגיה מתחילים לרכך את שיפוט הדעת, ובעיקר כשהתקופה החדשה גרועה לאין שיעור מקודמתה. וכיום ישראל נמצאת בתקופה כלכלית טובה, אפילו מצוינת.

אחת העדויות לכך טמונה בגלי השביתות הפוקדים אותנו לאחרונה. שביתות הן דבר לא נעים, אבל השביתות שפוקדות אותנו הן שביתות לוקסוס. הן נובעות מכך שוועדי העובדים רוצים יותר כסף. זה נחמד לרצות יותר כסף, אבל זו אינה מלחמת קיום.

בנק ישראל עידכן לאחרונה את הצפי שלו לשיעור האבטלה לרמה של 5.8 אחוזים. כדי להבין את גודל ההישג, יש להסתכל באופן יחסי במה שקורה במקומות מתקדמים אחרים בעולם, כמו אירופה וארה"ב. לא בנגלדש ומלזיה. מדינות כמו ספרד, יוון ופורטוגל נאנקות תחת משבר כלכלי נוראי. כל אלו שהסתבכו קשות ב-2008 נמצאות כיום על הקרשים. בספרד כל צעיר שלישי מתחת לגיל 30 מחפש עבודה. קליפורניה, מדינה שאם מפרידים אותה מכלכלת ארה"ב מהווה (עדיין) את אחת מעשר הכלכלות הגדולות בתבל, על סף פשיטת רגל.

שיעור האבטלה הוא לא חזות הכל

עם זאת, חלק גדול מהציבור בארץ לא חש בתקופת שפע. הסיבה היא שהעושר מחלחל בצורה לא סימטרית כלפי מטה. קודם מרוויחים אלה שיודעים לנצל את הגאות הכלכלית, והם באמת נהנים ראשונים. השאר נהנים אחר כך ומקבלים פחות. אבל גם הם ייהנו, ובתי הקפה שוקקים כיום לא רק בתל אביב.

זה לא אומר שאין בעיות. בפריפריה ובחלק מהמגזרים שלא נהנים מפירות הצמיחה נאנקים תחת העול של גלי ההתייקרויות. גם מעמד הביניים נשחק בעקבות ההתייקרויות שמקורן במחירי הסחורות בעולם הגדול. אבל בכלכלת שוק חופשית, העצה למי שלא נהנה מהצמיחה הנוכחית במשק צריכה להיות ברורה - קבלו אחריות על חייכם ובעיקר ניקטו יוזמה.

חשוב לציין שנתון שיעור האבטלה הוא לא חזות הכל, משום שיש נתון מקביל שהוא שיעור המועסקים במשק. שיעור זה מציב את ישראל במקום נמוך יותר בעולם המערבי, ובייחוד ממדינות ה-OECD שאנחנו רוצים להידמות אליהן. יש בישראל אחוז גבוה של גברים שלא עובדים. אבל זוהי בעיה ידועה: הציבור החרדי פשוט לא עובד. גם ציבור הנשים במגזר הערבי מראה שיעור השתתפות נמוך. החילונים, ובעצם כל השאר, עובדים גם עובדים.

ברגע שמורידים את נתוני תעסוקת החרדים והערבים, מגלים שישראל ממוקמת במקום מצוין בקרב מדינות ה-OECD. ביחס לכלכלות אחרות במערב אנחנו גם צומחים בקצב מהיר. צריך לפעמים להסתכל באופן יחסי במה שקורה בעולם. כשאירופה שוברת את הראש כיצד לחלץ חלק מהמדינות שלה מפשיטת רגל, הפלפולים אצלנו אם 5.8 אחוזי אבטלה זה טוב או רע מדיפים ניחוחות של מאבק לצורכי ניגוח פוליטי.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/הלתנאי שימוש
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully