פלסטינים נערכים בפייסבוק ל"הפגנה הגדולה עד כה"

קבוצת "האינתיפאדה הפלסטינית השלישית", שפעיליה יזמו את אירועי "יום הנכבה", מתכננים לערוך מחר את המצעד הגדול ביותר עד כה. לא ברור אם מתוכננים גם ניסיונות נוספים לפרוץ הגבולות

אמיר תיבון
06/06/2011

בצה"ל עדיין מתחקרים את העימותים בגבול ישראל-סוריה וביהודה ושומרון שהתרחשו אתמול, אבל הפלסטינים כבר נערכים לעימות הבא: מחר (שלישי), שבעה ביוני, יציינו בעולם הערבי את תאריך "כיבוש ירושלים" בידי צה"ל במלחמת ששת הימים. פעילים פלסטינים מתכוונים לציין את התאריך בהפגנות וצעדות לעבר הגבולות, ומבטיחים שמחר ייערך "המצעד הגדול ביותר".

חלק מהתיאומים לקראת ההפגנות המתוכננות נערכים בגלוי באינטרנט, במסגרת קבוצת הפייסבוק "האינתיפאדה הפלסטינית השלישית", שפעיליה יזמו את אירועי "יום הנכבה", וחברים בה כמעט 30 אלף משתמשים. בדף הבית של הקבוצה נכתב כי מחר תיערך מחאה נרחבת בירושלים עצמה, עם תום התפילות במסגדים במזרח העיר. כמו כן, תיערך צעדת הזדהות ממצרים לעבר רצועת עזה, וצפויות הפגנות גם בערי הגדה המערבית. עד כה הוקמו בפייסבוק קבוצות שקוראות לארגן מחר הפגנות ברמאללה, טול כרם, חברון וסלפית. לכל אחת מהן הצטרפו מאות בני-אדם.

עם זאת, בדף הבית של "האינתיפאדה השלישית" לא נמסרו פרטים לגבי ניסיונות נוספים לחדור לישראל מכיוון הגבול הסורי או זה הלבנוני, אך אחד הפעילים המרכזיים בקבוצה פרסם תזכורת לכל הפעילים כי מחר צפוי להיערך "המצעד הגדול והחזק ביותר". בחשבון הטוויטר של הקבוצה, שמתעדכן כל מספר דקות, התפרסמו תמונות של ההרוגים בעימותים אתמול בגבול הסורי, ונכתב כי מספר השאהידים צפוי לעלות בימים הקרובים ועשוי אף להגיע למאות – רמז לכך שצפויים עימותים נוספים.

עוד על "יום הנכסה":
20 הרוגים בגבול סוריה, המפגינים החלו להתפזר
במג'דל שמס כועסים על צה"ל, אך גם על הפלסטינים
צפו בהפגנות יום הנכסה בגבולות ישראל ובגדה

ייתכנו עימותים בגבול ירדן

בעוד שבאירועי "יום הנכבה" ו"יום הנכסה" היה הגבול הסורי מוקד העימות העיקרי, מחר ייתכנו עימותים גם לאורך הגבול עם ירדן, שנשאר שקט עד כה: קבוצה של סטודנטים מאוניברסיטאות בעמאן הקימו קבוצה בפייסבוק תחת השם "ה-7 ביוני, אנחנו שבים לירושלים", שקוראת לצעוד לעבר ירושלים החל ממחר בשעות הבוקר.

"הרעיון המקורי שלנו היה לפעול ביום הנכסה, אבל אחרי דיונים הגענו למסקנה שאנחנו לא פועלים רק למען שחרור הגדה המערבית ורצועת עזה, אלא למען שחרור פלסטין כולה, מהים לנהר, ולכן החלטנו להעביר את המחאה ליום בו נכבשה ירושלים", הסבירו מארגני הקבוצה בעמוד שלהם.

מאות בני-אדם הודיעו עד כה כי בכוונתם לקחת חלק בהפגנה, אולם תשובותיהם ניתנו לפני אירועי הדמים שהתרחשו אתמול בגולן. אחד המשתתפים התעניין אם התנועה לעבר ירושלים תתבצע "מכל הכיוונים", והמארגנים השיבו שזו אכן הכוונה, אך לא מסרו היכן בדיוק הם מתכוונים לפרוץ את הגבול.

סטודנטית שמתנגדת לפעולה כתבה בעמוד של הקבוצה כי מדובר ב"פעולה מטורפת, של אנשים שמפחדים מכבישים ומתכוונים להתייצב מול טנקים". המארגנים השיבו: "הרצון לשחרר את פלסטין הוא טיפת הכבוד האחרונה שנותרה לנו", ואילו מקים הקבוצה, סטודנט באוניברסיטה הטכנולוגית בעמאן, כתב כי הוא מתכונן למסע "בכיוון אחד בלבד".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully