עוד הצלחה למרכז להצלת צבי ים: 'עלי' שוקם ושוחרר לים

עלי, דייג מג'אסר א זרקא, מצא צב ים תשוש וידע מה לעשות - הוא יצר קשר עם המרכז להצלת צבי ים במכמורת. לאחר תקופת שיקום, צב הים הענק שוחרר חזרה לים וזכה להיקרא על שם מצילו

אריאל נוי
06/05/2011
שלומי גבאי

אנשי המרכז להצלת צבי ים של רשות הטבע והגנים שבמבואות ים (מכמורת) סימנו סיפור הצלחה נוסף: "עלי", צב ים חום וגדול, שוחרר חזרה לטבע לאחר מספר שבועות בהם שוקם במרכז ההצלה הארצי.

באחד מימי חודש אפריל הוציא מוסא הדיג את רשתו מהמים בתקווה למצוא שלל דיג נאה. לצערו גילה כי במהלך הלילה הסתבך ברשת צב ים חום: צבי הים חייבים לעלות לפני המים ולנשום אוויר, וכאשר הם אינם יכולים לעשות זאת הם עלולים לטבוע. הצב נראה היה למוסא כמת, אך מהיכרותו בעבר עם מרכז ההצלה של רשות הטבע והגנים החליט לחייג למוקד המרכז, ולמקום הזועק מיד ה"צב-בולנס". אנשי מרכז ההצלה החלו בהנשמת הצב ובפעולות להוצאת המים מריאותיו, כאשר עוזרו של מוסא הדיג, עלי, מסייע לאנשי המרכז בפעולות ההחייאה. הצב שב לנשום בכוחות עצמו והועבר להמשך טיפול בבריכות המרכז, שם שהה עד היום.

עלי צב הים בדרכו חזרה לחופש(צילום: שלומי גבאי)

בשבוע שעבר הועבר הצב הגדול חזרה לחוף הדייגים של ג'סאר א זרקא, שם נפגש בשנית עם מציליו: מוסא הדיג ועזרו עלי, שגם זכה להעניק לצב את שמו. בשחרור המרגש השתתפו גם עשרות תלמידים מפרויקט "שומרי החוף"- פרויקט חינוכי שמפעילה רשות הטבע והגנים ביישוב ג'סאר א זרקא, ושמטרתו לקרב את הדור הבא לערכי הטבע שבסביבתם וללמדם על החשיבות שיש בהגנה על אלו.

טוב לדעת (מקודם)

בשל ביקוש גובר לטיפול יעיל בכאבים: בי-קיור לייזר במבצע מיוחד

מוגש מטעם בי קיור לייזר
עלי משוחרר לים(צילום: שלומי גבאי)

הילדים מכירים את פעילותה של רשות הטבע והגנים ולומדים מהי שמירת טבע בדגש על הסביבה החופית שקרובה אליהם- החוף כבית גידול לחיות ולצמחיה ייחודית, צבי הים והחי בחוף, דילמות סביבתיות, פעילות אדם, דיג ועוד. במהלך השנה נפגשים התלמידים עם המדריכים בכיתה ובנוסף יוצאים לסיורים בחוף למפגש עם דייגי הכפר ובמרכז הארצי להצלת צבי הים במכמורת.

הדייג עלי שאהב ויניב לוי, מנהל מרכז ההצלה לצבי ים של רשות הטבע והגנים(צילום: שלומי גבאי)

יניב לוי, מנהל מרכז ההצלה לצבי ים של רשות הטבע והגנים (מבואות ים): "כל שמונת המינים של צבי הים בעולם מוגדרים בסכנת הכחדה. למזלו של "עלי" הוא נמצא ברגע האחרון על ידי אנשים יקרים שמכירים את עבודת מרכז ההצלה לצבי ים, וכך הצלחנו להגיע לצב בזמן. השאיפה שלנו תמיד היא להשיב את הצבים לביתם בטבע- צבי הים נודדים אלפי קילומטרים בשנה ומקומם לא בבריכות אלא בים הפתוח. מי יודע, ייתכן ש"עלי" הצב, שנקרא על שמו של עוזר הדיג, עוד יפגוש במסעותיו את "מוסא" הצב, שהוצל על ידי שותפו לדיג ושוחרר חזרה לטבע לפני כשנה. אנחנו נמצאים בפתיחתה של עונת ההטלה של צבי הים ובימים אלו פקחי רשות הטבע והגנים סורקים מידי בוקר את חופי ישראל על מנת להעתיק קינים שהוטלו במהלך הלילה לחוות הדגרה מוגנות. מי שנתקל בצבת ים שעולה להטלה מתבקש להתרחק ולצפות במחזה ממרחק בטוח, ולהתקשר לרשות הטבע והגנים בטלפון 6911*, 24 שעות ביממה."

תלמידי פרויקט 'שומרי החוף' של רשות הטבע והגנים בג'אסר א זרקא(צילום: שלומי גבאי)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully