עולמות הגוף - והפעם גופות בעלי חיים

לאחר תערוכת 'עולמות הגוף' שעוררה ביקורות חריפות מצד מוסדות דת וארגוני זכויות אדם, האנטומיסט הגרמני ד"ר גונתר פון האגנס חוזר, והפעם עם גופות בעלי חיים. מחקר לגיטימי?

שלומי עוזיאל

דוקטור גונתר פון האגנס, אנטומיסט גרמני שרשם פטנט לשימור פלסטי של גופות אדם, חוזר. לאחר תערוכת 'עולמות הגוף' (Körperwelten) המפורסמת שלו שאף הוצגה בארץ ובה הוצגה אנטומיית גוף האדם בתנוחות אמנותיות, הושקה החודש תערוכה חדשה - 'הספארי האנטומי'. הפעם, לא קשה להבין, מדובר בבעלי חיים.

ביסוד התערוכה, כמובן הפלטינציה, שיטה שהומצאה על ידי האגנס ב- 1977 וכוללת חניטה, ניסור וחיתוך הגופות, הסרת נוזלים ושומנים והחלפתם באצטון, הספגה יציקת חתכים, העמדת המוצג והקשייתו.

התערוכה אשר הושקה החודש בגן חיות נאוקריכן (Neunkirchen), גרמניה, מציגה למעלה מ-100 גופות בעלי חיים בשלבים שונים של חיתוך, המציגים לראווה את תהליך הפלטינציה. הפיסול האנטומי מקיף זנים מוכרים ופופולריים בממלכת החיות. בין המוצגים אפשר למצוא ג'ירפה בלונדינית, ארוכת צוואר ומנומשת, שני פילים מלכותיים, גורילה כסופת גב, דובים, גמלים, צבאים ועוד.

הפעם, הציבה התערוכה אתגרים וקשיים טכניים רבים לדוקטור ולצוותו. חלק מהחיות הן ברוחב של 6 מטרים וגובה של 3.5 מטרים. נתונים אלו, בשילוב משקלה של החיה, הופך את המשימה לכמעט בלתי אפשרית. שימור החיות דרש 64,000 שעות עבודה, 4 טונות של סיליקון ו-40,000 ליטרים של אצטון. להשוואה, שימור גוף אדם מושלם ב-3,000 שעות.

לדברי המארגנים, המבקרים יכולים ללמוד על בעלי החיים ועל תפקודם הייחודי באמצעות הבנת המבנה האנטומי. למשל, הצצה אל מתחת העור העבה, אך העדין של הפיל מאפשרת צפייה ב-40,000 השרירים של החדק המאורגנים באופן המאפשר תפקוד שאין שני לו. כמו כן, באמצעות התצוגה הלא רגילה, ניתן להבין, כך מובטח, איך גופם של בעלי החיים מאפשר להם להתגבר על מכשולים ואתגרים בחיי הטבע.

צילום: AP

טוב לדעת (מקודם)

בי-קיור לייזר - האם זה באמת עוזר להעלים כאבים?

לכתבה המלאה
דלגן (צילום: AP, Frank Augstein)
ראש סוס (צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)
פיל (צילום: AP, Frank Augstein)
אייל (צילום: AP, Frank Augstein)
כבש (צילום: AP, Frank Augstein)
שור (צילום: AP, Frank Augstein)
גמלים (צילום: AP)
גורילה (צילום: AP, Frank Augstein)
דב חום (צילום: AP, Frank Augstein)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully