וואלה!
וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מי תהיינה שתי מפעילות הסלולר החדשות של ישראל?

אמיר טייג

11.4.2011 / 20:36

נותרו שלושה מתמודדים במכרז התדרים של משרד התקשורת בקרב על זהות שני המפעילים החדשים של חברות הסלולר החדשות בישראל. כרגע עומד המכרז על 700 מיליון שקלים

מכרז התדרים של משרד התקשורת הופך לקרב קשה בין המתמודדים. בשעה זו עומד המחיר של רצועת תדרים על רמה של 700 מיליון שקל. מאחר שהמשרד הוציא למכרז שתי רצועות, שתאימות להקמת שני מפעילים סלולריים, המחיר של שתי הרצועות עומד כרגע על רמה זהה. עוד נודע כי קבוצתו של המשקיע מייקל גלפנד הפסיקה להציע במכרז. כפי המסתמן נותרו עתה 3 מתמודדים: אקספון של חזי בצלאל, גולן טלקום של מייקל גולן ומירס של פטריקה דרהי.

גורמים המקורבים לאחת הקבוצות מציינים כי המחיר במכרז עלה ממזמן כבר מעל השווי המומלץ על ידי היועצים הכלכליים, ועתה הקבוצות מתמודדות ביניהן בעיקר מתוך רצון עז לנצח, שאינו קשור בהכרח לפרמטרים הכלכליים. לכל אחת משלוש הקבוצות ברור כי פרישתה תגרום לזכיית שתי הקבוצות אחרות ולפיכך הן מתקשות לוותר.

המכרז מתנהל משישה מוקדים. ארבעה הקבוצות נמצאות במשרדיהן ומשם באמצעות האינטרנט מעבירות הצעות. משרד התקשורת מפקח על הליך ההצעות ממשרדיו בתל אביב. מוקד שישי הוא משרד האוצר בירושלים. נודע כי כל ארבעת ראשי הקבוצות נמצאים בישראל, כולל בצלאל, דרהי וגלפנד.

המכרז ייערך ככל שיידרש, אך אם עד חצות לא יוכרז זוכה, המכרז ייעצר ויחודש מחר בבוקר. עם זאת, הערכות כי בשעות אחר הצהריים המוקדמות יוכרז לפחות זוכה אחד. המשרד העמיד שתי רצועות תדרים, כלומר מאפשר לשני מפעילים חדשים לעמיד תחרות לחברות הסלולר.

המציעים יכולים לראות על מסך המחשב האם ההצעה שלהם היא המובילה בשלב זה של המכרז. כל מציע שהצעתו אינה מובילה יכול להציע בכל זמן נתון הצעה כספית אחת ביחס לרצועת תדרים אחת לפי בחירתו ולשפר את ההצעה המובילה ב-5 מיליון שקל בלבד. כל שיפור בהצעה כאמור יאחר את סיום המכרז ב-10 דקות. ההליך המכרזי יסתיים לאחר שיחלפו 10 דקות רצופות ממתן ההצעה האחרונה שבהן לא הוגשה הצעה תקפה נוספת.

החברות יעמידו ערבות כספית בהתאם למכרז

עם סופו של המכרז ניתן יהיה להכריז כי שתי חברות סלולר חדשות קמו בישראל. החברות יעמידו ערבות כספית בהתאם לסכום שייקבע במכרז, וייגשו מיד להקמת הרשתות. כל חברה תצטרך להקים רשת סלולר, שתכסה בשלב הראשון 10% משטחי המדינה.

ברגע שהחברה תשיג את הכיסוי המינימלי הדרוש היא תוכל לעשות שימוש ברשתות הסלולר המתחרות, של סלקום פלאפון ופרטנר, באמצעות פרקטיקה הנקראת נדידה הפנים ארצית. הדבר יאפשר להם להתחיל לספק שירות תחרותי כבר בשלב מוקדם של ההשקעה. הערכות הן לפחות אחת הזוכות היום יחלו בשירות בתחילת שנת 2012.

עם זאת, שני נושאים עדיין מקשים על הקמת הרשתות החדשות. משרד התקשורת עדיין לא קבע קווים המנחים את חברות הסלולר הקיימות לגבי נדידה פנים ארצית. המשרד לא קבע האם יתערב בקביעת תעריפי הנדידה ויכפה על סלקום פרטנר ופלאפון תעריפים מפוקחים. נושא נוסף שעדיין חייב פתרון הוא חוקי הרישוי העירוניים להקמת אנטנות סלולריות. חוקים אלו מקשים מאוד על הקמת אנטנות, חסם גדול עבור חברה צעיריה שתידרש להקים עתה כ-2,000 עד 3,000 אנטנות חדשות.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully