הצלחה טכנולוגית ומבצעית מרשימה

אהרון לפידות

ראשית, חייבים לומר שמדובר בהצלחה. אין ספק שהיירוט המוצלח של רקטת גראד על ידי סוללת כיפת ברזל, פרי פיתוח ישראלי, פירושה שהמערכת עובדת, וזוהי בראש ובראשונה הצלחה טכנולוגית מבצעית מן הגדולות שידענו כאן.

להצלחה הזאת שותפים רבים - החל במפתחי המערכת ומייצריה ברפאל, כוחות הנ"מ של חיל האוויר המפעילים אותה ועמדו במשימה ללא דופי, מפקד חיל האוויר האלוף עידו נחושתן וכל מערכת הביטחון, החל בעמיר פרץ וכלה באהוד ברק, שאישרו את הפרויקט ועמדו בלחצים לא מבוטלים לבטל אותו.

מהרבה בחינות, מדובר בעידן חדש. יש הבדל עצום בין רקטות שמומטרות על יישובי הדרום - וכל מה שיש בידינו לעשות כדי להתגונן פיזית נגדן הוא להתפלל שלא יפגעו בנפש וברכוש, ולאחר הנפילה - לספור את הנפגעים, לבין ההתגוננות האקטיבית והאפקטיבית שמעניקה כיפת ברזל. מעשית ופסיכולוגית - עשינו צעד עצום.

שנית, גם נושא ההרתעה קיבל תנופה לכיוון החיובי. עליונותה הטכנולוגית המוחלטת של ישראל לא מצאה עד כה מענה לנשק הפרימיטיבי ביותר שאפשר להעלות על הדעת - רקטה שאפשר לבנות בשיעור פיזיקה בבי"ס תיכון. מהיום, המצב השתנה. הפרצה הזאת נסתמה, ויש לכך יותר מרמז גם כלפי שכנים מרוחקים יותר, שבהם חיזבאללה, סוריה ואיראן. ההישענות המוחלטת של מדינות אלה על טכנולוגיית טילים בתור האיום היעיל היחיד על מדינת ישראל, שהוכיח את עצמו במלחמת המפרץ, במלחמת לבנון השנייה ובשבע השנים הרעות של הפגזת יישובי הדרום, תחפש מהיום נשק חדש. וסביר להניח, שגם תמצא. אך בינתיים קונה לנו מערכת ההגנה מפני טילים - המורכבת מ-3 שכבות: כיפת ברזל רקטות קצרות הטווח, שרביט קסמים לטילים המגיעים מטווח בינוני וארוך, וחץ-2, המיועד ליירט טילים ארוכי טווח וגם הוא כבר מבצעי - אורך נשימה ויכולת התגוננות חיונית.

כמובן, לא כל יירוט יסתיים בצורה כה מוצלחת כמו היירוט היום. יש לצפות שכיפת ברזל, כמו כל מערכת טכנולוגית, תפספס מפעם לפעם. יש מצבי שיגור, בעיקר שיגור מרובה רקטות, שעלול להערים על המערכת. זה אינו פתרון של 100 אחוז, כמו שציין שר הביטחון, אבל תודה לאל שזה ישנו וזה עובד.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/הלתנאי שימוש
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully