בזמן שהמערב יורה מילים

  דן מרגלית

  הרומן האמריקני עם הדמוקרטיזציה בעולם הערבי סבוך ומפותל וקשה להתרה. החל בו כבר ג'ורג' בוש הבן, והוא הפך בעייתי יותר מאז נאומו של ברק אובאמה בקהיר בראשית כהונתו. מה בדיוק דמוקרטי במעורבות סעודית נגד המתקוממים בבחריין? וכמה ייצמדו האמריקנים לעקרונות הדמוקרטיים אם יקומו הסעודים על בית המלוכה שלהם ויסכנו את מאגר הנפט הגדול בעולם?

  כרגע הבעיה מתמקדת בלוב שבה שליט מטורף - מין נירון אפריקני - שורף את ארצו. האמריקנים, ועימם המערב, השמיעו הצהרות מפוצצות נגד מועמר קדאפי, אבל לא נקפו אצבע למען המורדים המדברים בשם הדמוקרטיה. העולם רואה, בין היתר, מטוסי תובלה בשליחות קדאפי מטילים פצצות על המורדים דרך פתחים ודלתות. לוותיקים הזכירו התצלומים מראות מימי מלחמת השחרור ב-1948. כל כך מיושן. את השליטה האווירית של קדאפי ניתן לחסל במחי מטס אחד של חיל אוויר מודרני, שיגרש או יפיל את טייסיו. רק ששום מדינה אינה רוצה לקבל על עצמה את התפקיד. שכן האמריקנים והאיחוד האירופי הססנים. כוחם בלשונם בלבד.

  לצידוקם ניתן להביא רק טיעון אחד: שהם מכירים את מדינות ערב. אילו הפעילו עוצמה צבאית וגירשו את קדאפי מטריפולי היו מדינות הליגה הערבית נהנות לשכון לצד שלטון אוהד, אבל מאשימות את אמריקה באימפריאליזם ובקולוניאליזם בכך שתקפו את השליט המודח וגרמו למותם של ילדים לובים חפים מפשע, ועוד שאר סיסמאות.

  מתמיהה מכל היא התרעומת של הליגה הערבית נגד המערב, שאינו מביא לחיסול המשטר הרודני של השליט הוותיק. מה להן כי יתבעו מגרמניה ומאיטליה ומבריטניה ומצרפת ומאמריקה להשתלט על שמי לוב? גם למצרים ולסוריה ולסעודיה ולירדן ולתוניסיה יש חילות אוויר מודרניים (אפילו יותר מדי מודרניים). גם הן יכולות להזניק מטוסים לשמי טריפולי ובנגאזי, אבל כולן רוצות שמישהו אחר יעשה בעבורן את העבודה הקשה, אולי אפילו המלוכלכת. לפיכך יש אפשרות של ממש שקדאפי לא רק יישאר בשלטון, אלא שלאחר התבססותו המחודשת יחל שם מרחץ דמים.

  טרם התפרסמו תגובות

  הוסף תגובה חדשה

  בשליחת תגובה אני מסכים/ה
   לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

   התרעות פיקוד העורף

    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully