וואלה!
וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

"חוק ענת קם": האבחנה בין מרגל למוסר מידע סודי

10.3.2011 / 6:07

חברי הכנסת שנלר ופניאן הגישו הצעה לפיה ייקבע רף ביניים בענישה בין אדם שהורשע בריגול לבין אדם שהעביר מידע סודי מבלי שהיה מוסמך לכך. העקרון המבחין - כוונה לפגוע בביטחון המדינה

הצעת החוק של חברי הכנסת עתניאל שנלר (קדימה) וציון פניאן (ליכוד), המבקשת לקבוע רף ביניים לענישה בעבירה שבין ריגול להחזקת חומר סודי, תועלה לדיון בוועדת השרים לענייני חקיקה ביום ראשון הקרוב.

בהצעת החוק, המכונה גם "חוק ענת קם", קיימת אבחנה בין מי שמסר מידע והתכוון לפגוע במדינה - שדינו יהיה 15 שנות מאסר, לבין מקרה הדומה לפרשת קם, בו לא הייתה כוונה לפגוע במדינה, אולם נמסר מידע מבלי שהמוסר יהיה מוסמך לכך - ודינו במקרה כזה עשר שנות מאסר. סעיף נוסף בחוק קובע כי אדם שהשיג או החזיק בידיעה והיה מודע לסיווגה הסודי, מבלי שהיה מוסמך לכך, דינו יהיה שבע שנות מאסר. בנוסף, מי שנכנס או ניסה לחדור למקום מוגבל יהיה צפוי לעונש של שלוש שנות מאסר.

בדברי ההסבר להצעה נכתב, כי "מטרת הצעת החוק הנוכחית היא להבחין בין שני סוגי עבירות ופיצולן לשני סימנים שונים בחוק העונשין: עבירות בהן מוסר אדם מידע ביטחוני סודי במטרה לפגוע בביטחון המדינה, לבין סוג שני של עבירות, העוסקות במסירה לא חוקית של ידיעה ביטחונית סודית, כשמוסר הידיעה לא התכוון לפגוע בביטחון המדינה".

בשיחה עם וואלה! חדשות הוסיף ח"כ שנלר כי "הפער בין ריגול לבין פגיעה חמורה בביטחון המדינה הוא פער קטן, ושניהם חמורים ביותר. מעשיה של קם חמורים כמעט כריגול על אף שאינם כאלה, והצעת החוק תבהיר את החומרה של שימוש במידע ביטחוני שלא בסמכות, לצרכים הפוגעים במדינה, ואת חומרת המעשה".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully