תוקנה התקלה במאגר הגז הטבעי, האספקה תחודש

  חברת נובל אנרג'י הודיעה, כי תוקנה התקלה במאגר הגז "ים תטיס" וכי הזרמת הגז הטבעי לישראל תחודש בשעות הקרובות. יו"ר ועדת הכלכלה: כל יום של ניתוק מגז גובה מחיר כלכלי כבד

  אבי בר-אלי

  האם המשק הישראלי עומד בפני משבר אנרגיה? ל-TheMarker נודע כי היום בצהריים (ש') אירעה תקלה באסדת הפקת הגז הטבעי של שותפות ים תטיס מול חופי אשקלון. מהות התקלה לא ידועה, אך ככל הנראה מדובר בתקלה טכנית בלבד. אספקת הגז מן האסדה לחופי ישראל הופסקה.

  מחברת נובל אנרג'י נמסר כי התקלה תוקנה וההזרמה תחודש בשעות הקרובות. בתוך כך, נודע כי נובל אנרג'י שיגרה אל האסדה מסוק ובו צוות מומחים מטעמה, אשר שוהה בימים אלה בישראל. זאת, כדי לתגבר את הצוות על האסדה, ולהביא לתיקון התקלה במהירות האפשרית.

  יו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ כרמל שאמה-הכהן, הודיע בעקבות התקלה כי יכנס את הוועדה לדיון דחוף באירועים. "מסתבר שזרימת הגז כחול לבן הישראלי, אינה חסינת תקלות והפתעות לרעה, בדומה לגז השחור-אדום-לבן המצרי. כל יום של ניתוק מגז גובה מחיר כלכלי וסביבתי מאזרחי ישראל והמשק. הקמת מתקן קליטת גז נוזלי נראית הכרחית לבטחון האנרגטי שלנו, ותמנע מניפולציות וקפריזות של חברות הגז אל מול המשק הישראלי .

  גורמים המקורבים לים תטיס טענו אחר הצהריים כי מדובר בתקלת מחשב שאירעה במהלך הנחת המערכות החדשות באתר הקידוח - וכי אספקת הגז עשויה להתחדש כבר בתחילת השבוע. לפי שעה, לא צפויה סכנה לשיבושים באספקת החשמל משום ההיערכות המוקדמת של חברת החשמל להסבת טורבינות הגז לשימוש בדלק חלופי.

  דלקים חלופיים

  התקלה אירעה במהלך עבודות שביצעה מפעילת הקידוח, חברת נובל אנרג'י האמריקנית, להחדרת מדחס נוסף לבארות מארי-B, כ-17 ק"מ מערבית לחוף אשקלון. העבודות החלו בשעה חמש בבוקר ואמורות היו להסתיים בחלוף 11 שעות. במהלך שעות אלה הגבירה חברת החשמל את ייצור החשמל בתחנות הכוח הפחמיות, בגיבוי חירום של יחידות ייצור בסולר ובמזוט.

  קידוח ים תטיס מוחזק בידי קבוצת דלק (53%) ונובל (47%) - ומספק כיום למשק את כלל תצרוכת הגז, לאחר השבתת אספקת הגז ממצרים.

  מנובל אנרג'י נמסר כי היא "עושה את מירב המאמצים כדי לחדש את אספקת הגז בזמן הקרוב". לא דווח על נפגעים באסדה.

  מחברת החשמל נמסר בתגובה כי תוכל לספק מחר (א') את ביקושי החשמל אשר יעמדו על כ-7,000-8,000 מגה-ואט. "החברה נערכה במהלך סוף השבוע וצוותיה שקדו על פתרונות תפעוליים שיאפשרו לה, תוך שימוש בדלקים חלופיים, להמשיך לספק חשמל לאזרחי המדינה".

  טרם התפרסמו תגובות

  הוסף תגובה חדשה

  בשליחת תגובה אני מסכים/ה
   לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

   התרעות פיקוד העורף

    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully