וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

תביעה נגד "האח הגדול" על הכנסת התנ"ך לשירותים

גלעד גרוסמן ואמילי גרינצוויג

27.2.2011 / 15:56

שני צופי "האח הגדול", שומרי מסורת, הגישו תביעה ייצוגית בסך 912 מיליון שקלים נגד שידורי קשת והפקת "האח הגדול", בטענה ש"שידרו קטעים בהם בוזו ספר התנ"ך ועיקרי היהדות"

לבית המשפט המחוזי בירושלים הוגשה היום (ראשון) תביעה ייצוגית בסך 912 מיליון שקל נגד שידורי קשת וחברת "קופרמן הפקות", לאחר שפרידה הכט, אחת ממשתפות התוכנית "האח הגדול", הכניסה ספר תנ"ך לחדר השירותים. "הנתבעות הכניסו ביודעין את קטעי השידור בהן ביזתה פרידה ביודעין את ספר התנ"ך ואת עיקרי הדת היהודית, לקטעי הטלוויזיה הערוכים אותן הנתבעות משדרות, וכן לפרסום באתרי האינטרנט, במכשירי הסלולר ובערוצי התקשורת השונים", נכתב בתביעה.

התביעה הוגשה על ידי שניים מצופי התוכנית, יהודים שומרי מסורת, באמצעות עורכי הדין אלי מימון ומיכאל הרצברג. לטענתם, בעקבות הפרק ששודר בערוץ 2 בחודש דצמבר האחרון, נגרמה להם "פגיעה נפשית גסה מן החילול הבוטה, חוסר הכבוד והביזוי הקיצוני לתנ"ך".

התובעים טוענים שפרידה הכט הכניסה את ספר התנ"ך לשירותים באופן מופגן, בכדי לפגוע במשתתף דתי שהשתתף בתוכנית. בתביעה מובהר כי פרידה עצמה אינה נתבעת, אולם לדעתם של התובעים יש מקום להעמידה לדין פלילי. לעומתה, לטענת התובעים הזכיינית וחברת ההפקות ניצלו את הפרובוקציה באופן ציני כדי לגרוף רווחים, ואף הבליטו את הנושא "הן בעריכה והן בהצגות חוזרות או באמצעות אתר האינטרנט שלהן, בציניות שיש בה לעג והתגרות".

"חילול ספר התנ"ך ופגיעה גסה בדתם ובאמונתם"

עוד נכתב בתביעה, כי "הנתבעות לא בחלו גם בשידור והבלטה בשידורים של השימוש במלים גסות, שאינן נקיות בהקשר ולצורך חילול התנ"ך. בעזות מצח ובנחישות ראויה להוקעה, משמש הביטוי "לחרבן" בהקשר לתנ"ך ולמקומו בשירותים". כמו כן, הם יוצאים נגד העובדה שבהפקה עשו תצלום תקריב של ספר התנ"ך "רגע לפני שמראים את אחד הקטעים הקשים".

התובעים דורשים פיצוי בסך 1,200 שקל לכל תובע, ול"כל היהודים שספר התנ"ך מוחזק כמקודש להם ואשר צפו בחלקים הרלבנטיים בתוכנית "האח הגדול" ונחשפו למעשי חילול ספר התנ"ך והפגיעה הגסה בדתם ובאמונתם וברגשותייהם הדתיים". כמו כן, מבקשים התובעים שבית המשפט יאסור על שידורים חוזרים של הקטעים המדוברים בטלוויזיה, באינטרנט או בטלפונים סלולריים.

מ"קשת" נמסר בתגובה: "התביעה לא הגיעה לידינו ולכן איננו יכולים להתייחס לתוכנה. מכל מקום, אנו מברכים על הדיון הציבורי הער שהעלתה "האח הגדול" בשאלת מעמדו של ספר התנ"ך בקרב הציבור הדתי והחילוני, וכן בשאלה, האם מגזרים אלה מגלים סובלנות זה כלפי זה".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully