פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   מהומות במצרים: הממשלה החדשה נשבעה אמונים

   בצעד שנועד לייצב את המצב הפוליטי השברירי במדינה, השביע מובארק את הממשלה החדשה. במקביל, הוא הורה לרה"מ הנכנס לקיים הידברות עם גורמי האופוזיציה, שאלפים מהם החלו להתקהל בקהיר

   מהומות במצרים: הממשלה החדשה נשבעה אמונים

   (צילום: רויטרס; עריכה: גדי וינסטוק; קריינות: אביב אברמוביץ')

   לאחר שנשיא מצרים חוסני מובארק פיטר את הממשלה הקודמת על רקע הפגנות המחאה במצרים בשבוע האחרון, נשבעו היום (שני) שרי הממשלה החדשה אמונים בפני מובארק. בראש הממשלה יעמוד, כאמור, אחמד שפיק. למרות דיווחים קודמים שטענו כי מובארק פיטר את שר ההגנה מוחמד טנטאווי והוא מתכוון להחליפו, הרי שגם בממשלה החדשה יכהן טנטאווי כשר ההגנה, יחד עם אחמד אבו אל-רייט שנשאר בתיק החוץ. גם שר הנפט המצרי, סאמח פהמי, נשאר בתפקידו, יחד עם אנס אל-פקי שיישאר שר ההסברה ומופיד שיהאב שיישאר השר לעניינים חוקתיים. השינוי המרכזי בממשלה החדשה הוא מינויו של סמיר רדוואן לשר האוצר, לאחר שלפי מספר דיווחים בכלי תקשורת ערבים, יוסוף ראלי שהיה אמור לכהן בתפקיד בממשלה החדשה סרב להצטרף אליה ולפיכך התמנה סמיר רדוואן לתפקיד. מינוי חדש נוסף הוא מינויו של הגנרל לשעבר מוחמד וג'די לתפקיד שר הפנים.

   אשה מצרייה משקיפה על ככר א-תחריר בקהיר (AP)
   אישה מצרית מחזיקה את ילדה על רקע ההתקהלות בכיכר תחיר בקהיר (צילום: AP)

   למרות הניסיונות של מובארק להרגעת הרוחות, המפגינים בערים לא עושים רושם שהם מתכוונים להתפזר והם ממשיכים להיאסף בכיכר תחריר במרכז קהיר. לפי צילומים הטלוויזיה נראה כי מדובר כבר בעשרות אלפי בני אדם וברשת אל-ג'זירה אף דווח בצהריים כי בכיכר התקצבו כבר כ-250,000 מפגינים.

   במקביל, המפגינים קוראים לקיים שביתה כללית במדינה ומארגני הפגנות המחאה במצרים אף קראו הבוקר לציבור המצרי להשתתף מחר "בתהלוכת המיליונים" במרכז קהיר, בקריאה לנשיא חוסני מובארק להתפטר מתפקידו. בתנועת המחאה "6 באפריל" אמרו כי הם מתכוונים להצעיד מחר יותר ממיליון איש ברחובות קהיר, לציון היום השביעי של המחאה.

   הפגנות במצרים, ינואר 2011 (AP , Ben Curtis)
   ומארגני הפגנות המחאה במצרים אף קראו הבוקר לציבור המצרי להשתתף מחר "בתהלוכת המיליונים" במרכז קהיר (צילום: AP)

   מוקדם יותר, הורה הנשיא לראש הממשלה הנכנס, אחמד שפיק, לפתוח במשא ומתן עם ראשי האופוזיציה על רפורמות שלטוניות וכלכליות במדינה. המשא ומתן בין האופוזיציה לממשלת מצרים צפוי להיפתח ככל הנראה בימים הקרובים, כשאת האופוזיציה תייצג משלחת בראשות ראש הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית לשעבר, ד"ר מוחמד אל-בראדעי.

   מובארק ביקש משפיק "לקדם רפורמות פוליטיות במצרים. הנשיא פנה לראש הממשלה ואמר: "אני דורש ממך להשיב את אמון העם בכלכלה. אני מאמין שיש לך היכולת לקדם את הרפורמות הכלכליות במדינה, אשר מהוות את הגורם המרכזי לסבלו של העם".

   בתוך כך, בכיר בתנועת האחים המוסלמים חשף היום פרטים נוספים על היוזמה הפוליטית לאחד את האופוזיציה מאחורי אל-בראדעי, לצורך משא ומתן מול השלטונות. אחרי שאתמול כבר אישרה התנועה כי היא מצטרפת לארגונים המאוחדים מאחורי חתן פרס נובל, הוסיף היום בכיר התנועה, עיסאם אל-עריאן, כי "אנחנו מצויים בדיונים על הקמת מועצת מו"מ רחבה לנושאים פוליטיים יחד עם ד"ר אל-בראדעי, שתישא ותיתן עם הצבא". יש לציין כי בסביבתו של אל-בראדעי אמרו היום כי איש מהתנועה טרם פנה אליו בנושא זה.