דו"ח: ירידה של 20% בהשתלות האיברים בישראל

המרכז הלאומי להשתלות פרסם דו"ח סיכום פעילות שנתי ממנו עולה כי חלה ירידה במספר תרומות האיברים בארץ. עוד עולה מהדו"ח כי 124 ישראלים מתו בעודם ממתינים להשתלה

  • השתלת איברים
אריאל נוי

תורמים איברים, אבל פחות: בשנת 2010 חלה ירידה של 20% בהשתלות איברים בישראל. כך עולה מדו"ח סיכום שנתי של המרכז הלאומי להשתלות, שפורסם היום (שלישי).

בשנת 2010 היו 11 השתלות איברים, לעומת 17 השתלות בשנת 2009. מספר השתלות הכליה ירד אף הוא מ-93 השתלות כליה מתורמים נפטרים, ל-65 השתלות בשנת 2010. השתלות כבד נמצאו בירידה אף הן - מ-54 השתלות בשנת 2009, לעומת 39 השתלות בלבד אשתקד.

במהלך השנה החולפת מתו 124 ישראלים בעודם ממתינים להשתלה - רובם המתינו להשתלת לכליה, כבד, ריאה ולב. מדובר בעלייה משמעותית בהשוואה לשנים קודמות: בשנת 2006 מתו64 ממתינים להשתלה, ב-2007 נפטרו 86 ממתינים, ב-2008 הלכו לעולמם 80 ממתינים וב-2009 נפטרו 92 ישראלים בעודם ממתינים להשתלת איבר.

פרופסור רפי ביאר, יו"ר ועדת ההיגוי של המרכז הלאומי להשתלות אמר כי "לאור הירידה במספר ההשתלות, המרכז להשתלות ומשרד הבריאות ישקיעו השנה בתוכניות חלופיות להגדלת מספר התרומות מתורמים חיים ומתורמים ללא לב פועם. כמו כן ישקיעו בהגדלת הנכונות של הציבור לתרום איברים ולחתום על כרטיס תורם אדי".

עוד בוואלה!

כאילו אתם יושבים במגרש: למה מסך איכותי קריטי לצפייה במשחק בטלוויזיה?

לכתבה המלאה

תכנית לחילופי תורמים

מנכ"ל משרד הבריאות ד"ר רוני גמזו התחייב בפני חברי ועדת ההיגוי של המרכז הלאומי להשתלות ליישם כל הצעה נוספת שתגובש על ידי המרכז הלאומי להשתלות גם אם יידרשו לכך משאבים ומאמצים מיוחדים. "השנה חייבת להיות התגייסות של כלל מערכת הבריאות לנושא זה", אמר גמזו.

מהדו"ח עולה עוד כי הקמפיין הפרסומי ליידוע הציבור על תוכנית הקדימות בתור להשתלה לחותמים על כרטיס תורם "אדי" הניב 24,000 חותמים וכיום חתומים על הכרטיס 561 אלף בני אדם. בשנה הקרובה מתוכננת הפעלת תוכנית חדשה לחילופי תורמים – עבור תורמי כליה חיים, שלא נמצאו מתאימים לתרום לקרוביהם ותוכנית נוספת להשתלות מתורמים ללא לב פועם, תורמים שמתו לאחר הפסקת פעילות המוח והלב ושניתן בשיטות מיוחדות להנציל את הכליות ולהשתילן. תוכנית זו כרוכה בהכנות מורכבות ולכן במהלך השנה יוחל בפיילוט בשלושה מרכזי השתלה. פרטי התוכנית יוצגו במפורט לקראת הפעלתה.

כיום עומדת רשימת ההמתנה על 1,117 ממתינים להשתלה מתוכם 773 מחכים לכליות, 159 לכבד, 128 ללב, 79 לריאות ושניים ללב וריאות.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully