וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

"פטורתם אומנותם": זינוק במספר הפטורים מצה"ל

פנחס וולף

9.1.2011 / 17:30

מנתונים שהציג לממשלה ראש אכ"א בצה"ל, אלוף אבי זמיר, עולה כי ב-15 השנים האחרונות מספר מקבלי הפטור מגיוס חובה שילש את עצמו. יעלון: "אחד האתגרים החשובים ביותר למדינת ישראל"

מספר מקבלי הפטור מגיוס בגין "תורתו אומנותו" שילש את עצמו ב- 15 השנים האחרונות - כך עולה מנתונים שהציג ראש אכ"א, אבי זמיר, היום (ראשון) בישיבת הממשלה. על פי הנתונים, 25% מהגברים חייבי הגיוס כיום אינם מתגייסים, כאשר 13% מתוכם בשל סיבת "תורתו אומנותו". זאת, לעומת 4% שקיבלו את הפטור בשנת 1996. לדבריו, המצב יכול להגיע לכך שבשנת 2020 מספר מקבלי פטור בגין "תורתו אומנותו" יהווה 20% מכלל הצעירים שאינם מתגייסים.

"צה"ל פועל במדיניות צבא העם, בהתאם להנחיית הרמטכ"ל לעידוד שירות משמעותי", אמר זמיר בישיבת הממשלה. "בשנים האחרונות הכפלנו את הגיוס במגזר המיעוטים, ואצל החרדים הגענו ל-900 מתגייסים בשנה. אנחנו בעיצומו של תהליך. אני מאמין בשיטה של חבר מביא חבר. בקהילה שלהם כבר לא רודפים אותם. פעם הם לא היו יכולים לחזור הביתה עם מדים. אנחנו עם צוות 'מעודדי גיוס' בקרב הקהילה החרדית".

המשנה לראש הממשלה, משה (בוגי) יעלון, הביע את תמיכתו בתוכנית. לדבריו, "השתלבות החרדים בנשיאה בנטל הביטחוני ובנטל הכלכלי היא אחד האתגרים החשובים ביותר למדינת ישראל. זהו אתגר לאומי-חברתי ממדרגה ראשונה, והדרך הנכונה להתמודד עימו אינה במהלך אחד, בכפייה או בדה-לגיטימציה והסתה נגד הציבור החרדי. הדרך הנכונה לכך היא בהסכמה ובהדרגה".

יעלון הדגיש כי צעדים לשילוב החרדים בנשיאה בנטל הכלכלי כבר קרו. "גם מהשילוב בצה"ל וגם מהניסיון בהשתלבות חרדים בשוק העבודה, שני המקרים הוכתרו כהצלחות, מה שמעודד ומדרבן חרדים נוספים להשתלב ולתרום לחברה". החלטת הממשלה היום משקפת ראייה זו". יעלון הוסיף כי "חובת ההוכחה היא בביצוע, אך יש בה פוטנציאל לשינוי היסטורי שישפיע על פני החברה בישראל, ויוביל למערכת יחסים מתוקנת יותר בין הציבור החילוני לציבור החרדי".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully