פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   המסחר בבורסה בתל אביב נסגר במגמה חיובית

   המסחר בבורסה בתל אביב נסגר במגמה חיובית. מדד ת"א 25 עלה ב-0.5%, מדד ת"א 100 עלה ב-0.6%. מניית בזק זינקה ב-4.2% במחזור הגדול בבורסה בעקבות הדיבידנד

   המסחר באחד העם נחתם היום במגמה חיובית. עליות השערים התחזקו לקראת הסגירה ובהתאם למגמה בבורסות אירופה, על רקע הערכות כי האיחוד האירופי יצליח להתמודד עם משבר החובות. כמו כן, אפקט סוף השנה מתבטא בשווקים בסנטימנט חיובי קל. מדד ת"א 25 עלה ב-0.5% ונסגר ברמה של 1,314.73 נקודות. מדד ת"א 100 הוסיף 0.6% ונסגר ברמה של 1,215.26 נקודות. מדד מניות הבנקים נחתם בירידה של 0.35 כנגד המגמה הכללית ומדד מניות הנדל"ן התחזק ב-0.7%. מחזורי המסחר הסתכמו בכ-2 מיליארד דולר, גבוה מהממוצע השנתי כאשר מניית בזק ריכזה מסחר בהיקף של כ-250 מיליון שקל.

   חג המולד הקרב מתאפיין באופטימיות בקרב המשקיעים בחו"ל. סמוך לשעת הסגירה בתל אביב, הצביעו החוזים העתידיים על המדדים המובילים בארה"ב על עליות של 0.5% בתיחת שבוע המסחר בוול סטריט.

   בזירת המקרו האמריקאית לא צפויים להתפרסם נתונים מהותיים בימים הקרובים והמשקיעים זכו לפסק זמן על מנת להתארגן לקראת פרסום נתון התמ"ג של ארה"ב ביום שלישי, נתוני שוק הדיור וההכנסה הפרטית בהמשך השבוע.

   בזירת המקרו המקומית, ציפיות לאינפלציה הנגזרות מהשוק מסתכמות בכ-3.2% ל-12 החודשים הקרובים - השיעור הגבוה ביותר של ציפיות לאינפלציה שנרשם בעשור האחרון. כך עולה מנתונים שמפרסם היום בנק ישראל. שיא זה נרשם לאחר מגמה ברורה ומתמשכת של עלייה בציפיות האינפלציה הנגזרות משוק ההון בשנתיים האחרונות מציפיות לאינפלציה של 0.6% בינואר 2009 עד לשיא הנוכחי.

   אלביט דיווחה על חוזה עם פולין

   חברת אלביט מערכות (1.0% , 19190.0) דיווחה היום כי סיכמה עם משרד הביטחון של פולין על חוזה בהיקף של כ-16 מיליון דולר לאספקת מערכות ניידות לתצפית ולמעקב. הפרויקט צפוי להסתיים במהלך השנה הבאה. על פי החוזה, יספק קונסורציום בהשתתפות אלביט מערכות יבשה ותקשו"ב תדיראן, המכון לקשר צבאי של פולין וחברות מקומיות, מגוון מערכות וחיישנים שיותקנו על גבי רכבי 8X8 מסוג ROSOMAK.

   בימים אלה מנסים חיים כצמן ודורי סגל לקדם מהלך של רישום מניותיה של גזית גלוב (0.66% , 4563.0) באחת הבורסות העיקריות של ניו יורק, כמו נאסד"ק או בורסת ניו יורק, ובכך להפוך את מניית החברה לדואלית. גזית גלוב נסחרת בבורסה בת"א לפי שווי שוק של כ-7 מיליארד שקל (כ-2 מיליארד דולר). לפי ההערכות, גזית תנסה לגייס כ-200 מיליון דולר לפחות (כ-10%), כשאת ההנפקה יובילו סיטי ודויטשה בנק.

   בינתיים, אטריום, חברה בת של גזית גלוב, רוכשת מרכז מסחרי Promenada Shopping Center - הממוקם בוורשה, פולין, בעלות כוללת של כ-169.5 מיליון יורו. המבנה כולל שטח להשכרה של כ-54 אלף מ"ר. בחברה מציינים כי שיעור התפוסה בנכס עומד כיום על כ-94% והוא ממוקם על אחד משלושת הנתיבים הראשיים המובילים לעיר הבירה במרכזו של איזור מגורים בעל צפיפות אוכלוסין גבוהה. המהלך מעלה את מספר הנכסים של אטריום בתיק אחזקותיה בפולין ל-19.

   בנק לאומי (-0.11% , 1809.0) מימש באופן סופי את יתרת אחזקותיו בחברת האנרגיה פז, שבשליטת צדיק בינו. לאומי, באמצעות זרוע ההשקעות הריאליות לאומי פרטנרס וגולדמן סאקס, מכר ב-22 ביוני את מרבית אחזקותיו (14.8%) בפז תמורת 781 מיליון שקל וברווח הון נטו של 177 מיליון שקל. המניות נמכרו במחיר הדומה למחיר של פז בשוק אז, כ-520 שקל למניה. מכירת מניות פז נכפתה על הבנק, המנוהל בידי גליה מאור. בנק ישראל אינו מתיר ללאומי או לכל בנק אחר להחזיק באחזקות מהותיות של יותר מקונגלומרט אחד.

   בנוסף, בנק ערבי ישראלי, בניהולו של דני גיטר, יחל לתת משכנתאות מתחילת 2011. הבנק, מקבוצת לאומי, מונה 30 סניפים ביישובים ערביים ומעורבים באזור הצפון ובמשולש. בשלב ראשון, יבצע הבנק ניסוי למתן משכנתאות במגזר הערבי ישראלי בכמה סניפים.

   קבוצת נגב, מקבוצת אפריקה ישראל, הפועלת בעיקר מתחום הקרמיקה, הודיעה היום כי, היא מנהלת משא ומתן עם ח.ג.י.י, חברה ציבורית לשעבר, לרכישת אחזקותיה בחברות הבת ויה ארקדיה לעיצוב הבית וח.ג.י.י. שיווק מוצרי בניה, חברה לשיווק והספקה לבניין. כל זאת, על רקע קשיים פיננסיים אליהם נקלע חברת ח.ג.י.י הפועלת תחת "הזהרת עסק חי" כאשר המשך קיומה נתון בספק. על פי הערכות בשוק, נגב קרמיקה צפויה לשלם כ-50 מיליון שקל עבור שתי חברות בת העיקריות ובמקביל, בנקים לאומי והפועלים ימחקו את שארית החוב לח.ג.י.י בסך כ-60 מיליון שקל.